99 předmětů z technického střediska ESA

Sdílet:


Od simulovaného lunárního prachu po ultrahladkou podlahu, od lidské kosti vyrobené 3D tiskem po zeď ozdobenou kusem slunečního panelu z Hubbleova kosmického teleskopu: to vše je k vidění na nové webové stránce „99 objektů ESA v ESTECu“ (99 Objects of ESA ESTEC). Ta návštěvníkům nabízí detailní pohled na neobvyklé a často překvapivé artefakty, které společně vypráví příběh technického srdce ESA.

„Předměty jsou to důležité,“ napsal kdysi známý antropolog Claude Lévi-Strauss. „Jen ty obsahují důkaz, že se v průběhu staletí něco odehrávalo mezi lidskými bytostmi.“ Jaké předměty tedy pocházejí z více než půlstoletí činnosti v největším kosmickém středisku v Evropě?

Evropské kosmické výzkumné a technologické centrum ESTEC (European Space Research and Technology Centre) je největší středisko ESA. Nachází se na pobřeží Severního moře v nizozemském Noordwijku.

ESTEC je často označovaný jako „technické srdce“ ESA a je místem, kde se zrodí většina projektů ESA a odkud jsou v různých fázích vývoje řízené. Je také ústředím vývoje technologií ESA, které je vybavené simulátory pro testování každého aspektu kosmického prostředí.

Během své dlouhé a pozoruhodné historie jakožto inkubátoru evropského kosmického úsilí – první družice, která prošla ESTECem, byla vypuštěna v roce 1968, tedy ve stejném roce, kdy bylo středisko otevřeno – zde byla shromážděna bohatá zásoba předmětů. Ať už jsou exotické nebo obyčejné, každý má svůj příběh – o inspiraci a vytrvalosti, o krocích vpřed i slepých uličkách, o zkoumání, objevování a překvapeních.

Cílem ESA ESTEC IN 99 OBJECTS je načrtnout evropskou kosmickou cestu skrze artefakty. Ty za sebou nechali vědci a inženýři, kteří pomohli vypravit více než 180 kosmických misí.

V obklopení těchto 99 a mnoha dalších předmětů dnes pracuje téměř 3000 mezinárodních expertů ve 35 laboratořích v ESTECu na misích – a dalších předmětech – které budou definovat následující dekády kosmických letů.

Navštivte webovou stránku „99 Objects of ESA ESTEC“ a přesvědčte se na vlastní oči!

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky