Družice Meteosat třetí generace učinila krok směrem ke startu

Sdílet:


Po technických a programových výzvách se první družice z rodiny Meteosat nové generace přiblížila ke svému startu. Ten je zatím plánovaný na podzim 2022.

Po úspěchu první a druhé generace družic Meteosat nyní přichází generace třetí, MTG (Meteosat Third Generation). Ta již brzy převezme vládu a bude zajišťovat kontinuitu dat pro služby předpovědi počasí v následujících dvou dekádách.

Nová generace meteorologických družic nabídne významné zlepšení stávajících schopností poskytovaných družicemi druhé generace (MSG, Meteosat Second Generation), jako je fotografování blesků v reálném čase a zcela nová infračervená sledovací kapacita pro včasnou detekci vážných bouří.

Po dokončení prvního letového modelu kamery FCI (Flexible Combined Imager) v červenci letošního roku byl tento přístroj úspěšně nainstalovaný na prototypovou platformu a tato kombinovaná sestava je nyní připravena na kampaň v tepelně-vakuové komoře. Ta začne s příchodem října ve francouzském Cannes.

Zkoušky budou demonstrovat správnou funkci družice v simulovaných tepelných podmínkách, jaké budou odpovídat těm za skutečného kosmického letu.

Před tímto prošla kamera FCI (Flexible Combined Imager) vyvinutá firmou Thales Alenia Space rozsáhlým systémovým testováním a zkouškami práce v podmínkách odpovídajících kosmickým. To bylo uzavřeno komplexním testováním nazvaným „Optical Vacuum“, které měřilo všechny kritické optické a radiometrické charakteristiky přístroje. Zkoušky potvrdily očekávanou špičkovou kvalitu přístroje.

Souběžně prošla intenzivními testy také tříose stabilizovaná platforma, kterou vyvinula firma OHB v německých Brémách. Zkoušeno bylo jak její chování, tak související zpracování dat skrze propojení s přístroji.

Platforma se také podílela na systémových ověřovacích testech SVT (System Validation Test), které byly řízeny firmou Telespazio (demonstrovaly nominální start a úvodní fázi operací na oběžné dráze) a organizací Eumetsat (European Organisation for the Exploitation of Meteorological Satellites; odpovědnost za každodenní rutinní provoz).

Manažer programu Meteosat v ESA Paul Blythe komentuje: „Je velmi potěšující pozorovat významný posun, kterého jsme dosáhli v uplynulých letech. A to navzdory mnoha technickým a programovým změnám, kterým jsme museli čelit. Ale jak celé průmyslové konsorcium, tak týmy ESA mohou být velmi hrdé na to, co dosáhly. A to zvláště ve chvíli, kdy vezmeme v potaz bezprecedentní omezení, které nám přinesla covidová krize.“

„Měření výkonu provedená s pomocí FCI a prototypového hardware jsou skutečně impozantní a potvrzují špičkové schopnosti, které evropský průmysl může nabídnout. Už teď vyhlížím start družice MTG-I1 na konci příštího roku, která bude představovat začátek nasazení třetí generace geostacionárních meteorologických družic.“

Satelit MTG-I1 bude prvním ze šesti vyrobených v rámci kontraktu MTG, přičemž čtyři z nich budou řady Imager (MTG-I, viditelné spektrum) a dva řady Sounder (MTG-S, infračervené spektrum).

Také první družice MTG-S pokračuje úspěšně na cestě ke startu před koncem roku 2023. Nyní prochází finální montáží v prostorách firmy OHB v Mnichově, která ji taky vyvinula. Před koncem roku ji pak čeká mechanické testování.

MTG je společným projektem ESA a Eumetsatu. ESA je zodpovědná za definici a implementaci družic MTG a nákup odpovídajícího hardware, zatímco organizace Eumetsat je zodpovědná za provozování družic po dobu jejich životnosti. Satelity MTG nahradí stávající operační systém MSG (Meteosat Second Generation), který se skládá ze čtyř družic. První byla vypuštěna v roce 2002, poslední pak v roce 2015.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky