Sofistikovaná telekomunikační družice schopná kompletní (a opakované) „proměny“ během pobytu na oběžné dráze byla natankována a je nyní připravena ke startu plánovanému na 30. července.
Družice pojmenovaná Quantum byla vyvinutá v rámci partnerského projektu ESA, přičemž představuje novou generaci plně přeprogramovatelných satelitů, které budou moci během své patnáctileté životnosti reagovat přímo na oběžné dráze na měnící se požadavky po komunikačních službách na Zemi.
Je to první přeprogramovatelná telekomunikační družice pracující na vysokých rádiových frekvencích v pásmu Ku, které je využíváno pro přenos dat a bezpečnou komunikaci, zvláště s námořními loděmi.
Paprsky mohou být přesměrovány tak, že se pohybují v téměř reálném čase a poskytují informace pasažérům na palubách pohybujících se letadel nebo lodí. Paprsky mohou být přenastaveny pouhých „stiskem tlačítka“, takže když vyvstane potřeba, lze přenášet větší množství dat.
Úspěšný vývoj a výroba družice je výsledkem zapojení mnoha průmyslových partnerů v rámci partnerského projektu ESA s provozovatelem družic, organizací Eutelsat. Jde o vlajkový kosmický projekt Velké Británie, neboť většina družice byla vyvinuta a vyrobena britským průmyslem. Airbus je primárním dodavatelem vybavení družice, Surrey Satellite Technology Ltd. pak vyrobila její platformu.
Partnerské projekty ESA maximalizují přínos pro evropský a kanadský kosmický průmysl vytvářením důvěryhodných partnerství, a to díky efektivnímu společnému řízení vycházejícímu z komerčních nejlepších praktik.
Družice nyní byla natankována palivem a okysličovadlem.
Tyto budou použity poté, co družice opustí raketu Ariane 5 do dopravení do vesmíru. Vlastní zásoby pohonných látek umožní družici cirkularizovat oběžnou dráhu tak, aby dosáhla své finální geostacionární pozice ve výšce 36 tisíc kilometrů nad Zemí.
Zbývající pohonné látky budou využité pro zajištění správné polohy družice během její předpokládané patnáctileté životnosti.
„Úspěšný vývoj družice představuje další úspěšný partnerský projekt ESA, v tomto případě s operátorem Eutelsat a výrobcem Airbus. To snižuje riziko investic partnerů při reakci na potřeby trhu,“ vysvětluje projektový manažer programu Quantum Partnership Project v ESA Simon Weinberg.
„Spolupráce je čítankovým příkladem týmové práce, protože jsme čelili mnoha nejistotám a výzvám, které souvisí se stávající globální zdravotní pandemií,“ komentuje programový manažer projektu Eutelsat Quantum Frédèric Piro.
„Eutelsat Quantum je důležitý program pro Airbus a evropský průmysl, přičemž je typickým příkladem úspěšného partnerského projektu ESA,“ komentuje programový manažer projektu Eutelsat Quantum v Airbusu Christophe d’Allest.
Raketa Ariane 5 je provozována společností Arianespace z evropského kosmodromu. Je schopná nést náklady o hmotnosti vyšší než 10 t na dráhu přechodovou ke geostacionární nebo více než 20 t na nízkou oběžnou dráhu Země. Tento těžký nosič perfektně doplňuje evropskou lehkou raketu Vega a střední Sojuz.
Evropská raketa nové generace Ariane 6 nahradí stávající Ariane 5. Bude k dispozici ve dvou variantách, přičemž bude schopná realizovat širokou paletu misí na různé cílové dráhy.
Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).