Evropská softwarově definovaná družice byla vypuštěna

Sdílet:


Jedna z největších kdy v Evropě vyrobených družic se vydala na svoji cestu na geostacionární oběžnou dráhu.

Satelit nese špičkové technologie vyvinuté v rámci programu ESA ARTES (Advanced Research in Telecommunications Systems). Propojí dosud neobsloužené oblasti a urychlí zavádění digitálních technologií tam, kde nejsou. Stejně tak nabídne skrze svého provozovatele, společnost SES, širokopásmové spojení pro komerční lodní dopravu a letectví.

Družice SES-17 je vybavena novým a velmi silným palubním procesorem, který je schopen řídit vysokorychlostní datový provoz velmi flexibilním a efektivním způsobem. Patří k nové generaci družic s vysokým nebo velmi vysokým datovým průtokem a využívá digitální transparentní procesor páté generace pro více kapacity a flexibility.

Má také inovativní chladicí systém vyvinutý v rámci partnerského projektu ESA Spacebus Neo ve spolupráci s francouzskou kosmickou agenturou CNES a výrobcem družice Thales Alenia Space. Jde o první využití podobné technologie na velkém komerčním telekomunikačním satelitu.

SES-17 byla vypuštěna raketou Ariane 5 společně se Syracuse 4, což je další družice vycházející z platformy Spacebus Neo.

Partnerské projekty pomáhají snížit riziko partnerských investice podporou inovací a následným dosažením konkurenční výhody na vysoce dynamickém trhu s družicemi s vysokým datovým průtokem.

Program ESA Neosat tvoří Spacebus Neo (Thales Alenia Space) a Eurostar Neo (Airbus). Zahrnuje vše od vývoje až po orbitální ověření nové družicové produktové řady. To umožňuje evropskému kosmickému průmyslu dodávat konkurenceschopné družice pro globální komerční satelitní trhy.

Dosud bylo evropským průmyslem prodáno 15 družic Neosat šesti operátorům, což představuje mimořádnou návratnost investice průmyslu i podílejícím se státům.

Ředitelka telekomunikací a integrovaných aplikací v ESA Elodie Viauová uvádí: „Jsem hrdá na to, že jsem mohla být svědkem úspěšného startu družic SES-17 a Syracuse 4, které jsou čítankovým příkladem posouvání technologií díky ESA, podporou evropského kosmického průmyslu na světovém trhu a přinášení inovativních služeb evropským občanům.“

„ESA podporuje inovaci v evropském kosmickém průmyslu, umožňuje mu uspět na vysoce konkurenčním a rychle se rozvíjejícím globálním telekomunikačním trhu. Investice do kosmonautiky vytváří pracovní místa a prosperitu zde na Zemi. Gratuluji všem týmům jak od partnerů ze soukromého sektoru, tak z ESA k této úspěšné spolupráci!“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky