První družice postavená v rámci programu ESA Eurostar Neo je připravena k odeslání na kosmodrom.
Družice pojmenovaná Eutelsat Hotbird 13F je první z identického páru vyvinutého výrobcem Airbus pro satelitního operátora Eutelsat v rámci Partnerského projektu ESA. Jeho cílem je podpořit inovace a konkurenceschopnost evropského kosmického průmyslu.
Jakmile bude vypuštěny na geostacionární oběžnou dráhu ve výšce 36 tisíc kilometrů nad Zemí, tak obě družice zesílí a zkvalitní vysílání více než tisíce televizních kanálů do domácností napříč Evropou, severní Afrikou a Středním východem, neboť nahradí trojici starších satelitů.
Družice Eurostar Neo nyní dokončila veškeré pozemní testy včetně tepelných a mechanických – a prošla i zkouškou po finální integraci. Mezi ně patřilo prověření všech palubních systémů, vyklopení panelů slunečních baterií a antén. Testy proběhly v integračních a zkušebních zařízeních společnosti Airbus ve francouzském Toulouse.
Jde o důležitý mezník pro celý projekt, protože dláždí cestu pro finální revizi družice před jejím odesláním na kosmodrom.
Eutelsat nyní dokončí proces své interní revize před tím, než odešle družici na místo startu – na Floridu.
Ředitelka telekomunikací a integrovaných aplikací v ESA Elodie Viauová při této příležitosti uvedla: „Jsem hrdá na to, že první družice Eurostar Neo vyvinutá v rámci Partnerského projektu ESA s Airbusem je připravena k odeslání na místo startu. ESA úzce spolupracuje s evropským kosmickým průmyslem, aby podpořila jeho úspěšnost a konkurenceschopnost na globálním trhu s telekomunikačními družicemi, vytvořila pracovní místa a prosperitu v Evropě.“
Dokončení první družice znamená, že došlo ke kompletnímu ověření produktové řady Eurostar Neo: od návrhu až po plně otestovaný produkt.
Airbus dosud prodal dalších sedm družic Eurostar Neo. Jsou v různé fázi návrhu a výroby, přičemž budou těžit ze zkušeností získaných při stavbě prvního exempláře.
Program ESA Neosat se skládá z projektů Eurostar Neo (Airbus) a Spacebus Neo (Thales Alenia Space). Zahrnuje vše od vývoje až po ověření na oběžné dráze, a to obou produktových řad. Díky tomu bude evropský kosmický průmysl schopný dodávat konkurenceschopné družice pro globální telekomunikační trh.
Dosud bylo objednáno šestnáct družic Neosat, což ukazuje na vysoký ekonomický přínos Partnerských projektů ESA. Ty podporují vývoj udržitelných systémů až po ověření funkčnosti na oběžné dráze.
Neosat je součástí programu ESA ARTES (Advanced Research in Telecommunications Systems), který podporují francouzská kosmická agentura CNES, UKSA (United Kingdom Space Agency), stejně jako dalších čtrnáct členských států ESA.
Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).