Mise mající za cíl přivézt vzorky hornin z Marsu na Zemi budou využívat evropskou 2,5 m dlouhou robotickou paži k vyzvednutí pouzder s cenným materiálem z cílové planety. Ta je následně přesune do rakety určené k realizaci historické meziplanetární dodávky.
Sofistikovaný robot známý jako STA (Sample Transfer Arm) bude hrát kritickou roli v úspěchu mise MSR (Mars Sample Return). Společný projekt NASA a ESA má za cíl dopravit na Zemi vzorky hornin z Marsu do roku 2033.
Robotická ruka přistane na Marsu, aby přesunula pouzdra se vzorky, které v současné době sbírá rover NASA Perseverance na povrchu. Se schopností „vidět“, „cítit“ a přijímat autonomní rozhodnutí bude STA schopna identifikovat, uchopit a přenést pouzdra do první rakety, která kdy bude odpálená z jiné planety. Do rakety MLS (Mars Launch System).
Až poté, co robot uzavře víko kontejneru, tak budou vzorky hornin z Marsu vypuštěné na setkání se sondou ESA ERO (Earth Return Orbiter). Jejím cílem bude dopravit materiál zpět na Zemi.
„Nakládání s cennými vzorky horniny na Marsu a jejich příprava na dodávku z této planety na Zemi je náročným úkonem,“ vysvětluje ředitel pro pilotovaný a robotický průzkum v ESA David Parker.
Po úspěšné fázi studia a tvorby prototypu nyní italská aerokosmická firma Leonardo navrhne, vyrobí, sestaví a otestuje manipulátor STA.
„Od svého vzniku až po první pohyby na Marsu je toto robotické rameno důkazem obrovského množství odborných znalostí a zkušeností, které máme v Evropě. Manipulátor STA bude skutečnou pomocnou rukou, která posune planetární vědu na novou úroveň,“ dodává David Parker.
Manipulátor STA bude největším klenotem na koruně kosmické robotiky. Bude autonomní, vysoce spolehlivý a robustní.
Jeho architektura kopíruje lidskou ruku s ramenem, loktem a zápěstím, krom toho má vlastní vestavěný „mozek“ a „oči“. Robot může provádět celou řadu pohybů se sedmi stupni volnosti.
Vysoká úroveň obratnosti dovolí manipulátoru vyložit pouzdra se vzorky z roveru, sebrat je z martovského terénu, přenést do kontejneru a uzavřít jeho víko před tím, než odstartuje z Marsu.
Dvě kamery a nesčetné množství senzorů budou shromažďovat data tak, aby se manipulátor rozhodl pro správný postup a odpovídajícím způsobem koordinoval pohyb. Při navrhování a konstrukci robotického manipulátoru přitom musí být brány v potaz výzvy související s drsným prostředím Marsu: třeba všudypřítomný prach nebo extrémní teploty (od mínus 130 stupňů Celsia až po plus 70 stupňů Celsia).
Na mezinárodním aerosalónu ve Franborough podepsala ESA kontrakt s konsorciem Leonardo na návrh, výrobu, integraci a následné zkoušky manipulátoru STA pro program MSR (Mars Sample Return).
Leonardo je evropské průmyslové konsorcium tvoření firmami ze Španělska, Francie, Rumunska, Dánska, Řecka, Švýcarska a České republiky.
Od samého počátku podporuje tento projekt Italská kosmická agentura (ASI, Agenzia Spaziale Italiana). „Naše investice dnes umožňují potvrdit naši vedoucí roli, kterou bude Itálie hrát při průzkumu Marsu a zvláště při misi MSR,“ konstatuje prezident ASI Giorgio Saccoccia.
„Kontrakt posiluje naše vedoucí postavení v kosmické robotice, což je důležitá technologie pro planetární průzkum i orbitální operace,“ uvádí výkonná ředitelka elektronické divize konsorcia Leonardo Gabriele Pieralliová.
Společně s konsorciem Leonardo jsou do výroby manipulátoru zapojené tyto evropské firmy: AVS Added Value Solutions (Španělsko), ALTER Technology (Francie), COMOTI (Rumunsko), Dánský technologický institut (Dánsko), EMTech Space (Řecko), GMV Aerospace & Defence SAU (Španělsko), GMV Innovating Solution (Rumunsko), Maxon (Švýcarsko), S.A.B. Aerospace (Česká republika) a 3D PLUS (Franice). V předběžné fázi projektu vyvinula firma OHB Italia (Itálie) koncové úchopné zařízení a mechanické pozemní podpůrné vybavení.
Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).