Projekt MWI MetOp SG je oficiálně na námi. Milník DRB (Delivery Review Board) uzavřel naši spolupráci se společnostmi OHB-Italy a Airbus Defence and Space na této misi. Konečně jsme do Itálie poslali kabelové svazky pro poslední, čtvrtou modelovou řadu.
Je to pro nás velká událost, a to nejen z důvodu komplexnosti projektu, ale i proto, že mnoho z nás s tímto projektem ve firmě začínalo a sbíralo tak nezbytné profesní zkušenosti. Kabely jsme vyráběly výhradně v našich čistých výrobních prostorech v Brně.
Od roku 2017 jsme postupně pracovali na 4 modelech: EM, PFM, FM2 a FM3. Vyráběli jsme a testovali kabelové svazky pro dvě části přístroje MWI (Microvawe Imager). Tyto kabely zajišťují propojení všech elektronických přístrojů a čidel na družici
Zajistili jsme také přesné makety, a to v kombinaci technologie 3D tisku s montáží hliníkových a laminátových dílů. Na makety se následně, v přesném poměru 1:1, instalovaly všechny letové kabely, které budou instalovány na družici.
Mikrovlnný zobrazovač MWI je kuželovitě skenující radiometr, který je schopen měřit tepelné záření vyzařované Zemí s vysokým prostorovým rozlišením v mikrovlnné oblasti elektromagnetického spektra. MWI bude poskytovat měření srážek, pozorování mraků, sněhu, mořského ledu, vodní páry, teploty a snímky povrchu.
MetOp SG (Meteorological Operational Satellite Second Generation) – meteorologická družice druhé generace je další generací polárních družic EUMETSAT, která navazuje na předchozí úspěšné mise.
Družice MetOp SG budou poskytovat globální pozorování počasí a klimatu z polárního orbitu. Díky své specifické oběžné dráze kolem Země jsou schopné pozorovat i arktické regiony a doplňovat tak data z jiných evropských meteorologických družic jako například ze systému Meteosat. Jejich přínosem oproti předchozí generaci bude zlepšení předpovědi počasí v intervalu až do 10 dnů v Evropě a na celém světě či zdokonalení předpovědi kvality ovzduší.
Zdroj: G.L. Electronic