ESA podepsala dva kontrakty se zástupci evropského průmyslu na vývoj komerčních služeb schopných do roku 2030 dopravovat náklad na Mezinárodní kosmickou stanici a následně zpět na Zemi.
Generální ředitel ESA Josef Aschbacher podepsal kontrakty s Hélène Hubyovou z The Exploration Company (Německo) a Massimonem Comparinim z Thales Alenia Space (Itálie) na vývoj nové služby dopravy nákladu z nízké oběžné dráhy.
Členské státy ESA se rozhodly zahájit výběrové řízení s evropským průmyslem na Kosmickém summitu loni v listopadu, když vyzvaly společnosti k předložení návrhu na služby dopravy nákladu na kosmické stanice – dnes jde o Mezinárodní kosmickou stanici – a z nich na Zemi. Po šesti měsících po vyhodnocení několika návrhů předložených evropskými firmami vybrala ESA dva projekty, které podpoří. Každý z nich získává 25 miliónů euro.
V současné době je Evropa závislá na mezinárodních partnerech, kteří dopravují její posádky a náklad do vesmíru. A to výměnou za klíčový podíl v mezinárodních kosmických projektech, jako je třeba laboratoř Columbus na Mezinárodní kosmické stanici, nebo servisní moduly ESM (European Service Modules), které jsou součástí kosmických lodí Orion během misí Artemis.
Soutěž na vytvoření nákladní dopravní služby na kosmické stanice na nízké oběžné dráze (jak na Mezinárodní kosmickou stanici, tak na budoucí stanice, které přijdou po konci její životnosti) umožní ESA pokračovat v průzkumu, stejně jako zajistí nezávislost evropského průmyslu v budoucí ekonomice na nízké oběžné dráze Země.
Další kroky
Vybrané firmy budou pokračovat v práci na svých projektech s podporou ESA. Na Ministerské radě ESA v roce 2025 představí kosmická agentura svůj návrh na zbývající fáze projektu a požádá členské státy o souhlas s pokračováním.
„Projekt je příkladem odhodlání ESA zajistit Evropě významnou roli v kosmickém průzkumu. Připravuje nás na dobu po ISS, posiluje konkurenceschopnost evropského průmyslu na nízké oběžné dráze Země, stejně jako je ukázkovým příkladem transformace ESA a jejího odlišného přístupu k práci,“ uvádí ředitel ESA pro pilotovaný a robotický průzkum Daniel Neuenschwander.
Vybrané společnosti
Francouzsko-italská firma Thales Alenia Space má dlouhou historii působení v kosmickém průmyslu: přetlakové stěny pro laboratoř Spacelab pro kosmické raketoplány vyráběla na předměstí Turína už před čtyřiceti lety. Později vyrobila třeba části laboratoře Columbus pro Mezinárodní kosmickou stanici a nyní moduly pro budoucí stanici Gateway.
Francouzsko-německá společnost Exploration Company byla založena v roce 2021, přičemž se rychle stala známým jménem v kosmickém průmyslu. Vyvíjí návratovou kapsli Nyx, která by měla uskutečnit svůj první demonstrační let v průběhu letošního léta. ESA již dříve zadala firmě kontrakt na studium evropských řešení týkajících se budoucnosti kosmického dopravního sektoru.
Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).