ESA pokračuje ve své snaze najít stopy života mimo Zemi, když oznámila významný pokrok v misi ExoMars Rosalind Franklinová. ESA podepsala zásadní kontrakt s firmou Thales Alenia Space, na stavbu klíčových prvků této ambiciózní průzkumné mise.
Mise ExoMars Rosalind Franklinová, která představuje klíčový prvek v meziplanetárním průzkumu, má za cíl obnovit evropský průzkum povrchu Marsu. To je možné jen díky pevnému závazku ESA a jejích členských států společně s obnovenou spoluprací s NASA.
Původní vědecké cíle mise jsou prakticky totožné, takže partnerství míří k bezprecedentním objevům týkajícím se historie Rudé planety, Sluneční soustavy a možná i samotného života. Sonda má odebírat vzorky a následně je zkoumat z mnohem větší hloubky, než jakákoliv předchozí mise na Mars.
„Jde o důležitý krok na naší cestě probíhajícího průzkumu Marsu,“ konstatuje ředitel pilotovaného a robotického průzkumu v ESA Daniel Neuenschwander. „Mise Rosalind Franklinová představuje zásadní krok směrem k našemu pochopení Rudé planety. Kombinuje špičkovou technologii s kolektivní expertízou našeho evropského průmyslu a mezinárodních partnerů. Společně jsme odhodláni odhalit tajemství Marsu a – možná – nalézt důkazy o životě mimo Zemi.“
Mise ExoMars Rosalind Franklinová bude čelit jak vědeckým, tak technologickým výzvám, ale zároveň posune hranice inovací v kosmickém průzkumu. Od vývoje pokročilých materiálů pro tepelnou ochranu během vstupu do atmosféry až po drobné nuance v software pro navigaci a řízení: to vše má potenciál přinést revoluci do našeho chápání Marsu a širší Sluneční soustavy.
„Jsme skutečně potěšeni, že ESA prokázala velkou důvěru v naši společnost udělením kontraktu na tuto náročnou misi mající za cíl hledat stopy života na Marsu,“ uvedl náměstek ředitele a viceprezident pro pozorování, průzkum a navigaci ve firmě Thales Alenia Space Massimo Comparini.
Mise EcoMars Rosalind Franklinová by měla odstartovat někdy v rozmezí října až prosince 2028 z Kennedyho kosmického střediska (Florida). Jejím cílem je vysadit evropský rover na Marsu. Ten ponese špičkové přístroje pro průzkum povrchu. Navíc bude schopen pomocí sofistikované vrtné soupravy schopen odebírat vzorky z hloubky až dvou metrů pod povrchem. Ty budou následně analyzovány na přítomnost minulého či současného života. Půjde tak o zásadní krok lidstva při hledání odpovědí na původ života ve Sluneční soustavě.
Starší součást mise, orbitální sonda ExoMars Trace Gas Orbiter (TGO), je významným vědeckým počinem, který překračuje svoji původně plánovanou životnost. TGO, která na oběžné dráze Marsu pracuje od roku 2016, dodává cenná data nabízející pohled na atmosféru Marsu a složení povrchu. Je také cenným zdrojem pro průzkum Marsu, když zajišťuje komunikaci mezi rovery na povrchu planety, jako je např. Perseverance od NASA, a Zemí. TGO už překročila svoji plánovanou životnost a předpokládá se, že v rámci prodloužené mise bude zajišťovat podporu i roveru Rosalind Franklinová.
Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).