Přípravy k vypuštění družice Sentinel-2C systému Copernicus 4. září pokračují na evropském kosmodromu v Kourou (Francouzská Guayana). Tým pracovníků se rozloučil se špičkovou družicí a ta byla následně uložena do aerodynamického krytu nosné rakety Vega.
Jakmile bude na oběžné dráze, tak má Sentinel-2C získávat snímky ve vysokém rozlišení pro širokou paletu aplikací: monitorování zemského pokryvu, vodních zdrojů nebo atmosféry. Doplní tak data, která dnes pořizují mise Sentinel-2A a Sentinel-2B.
Od chvíle, kdy družice Sentinel-2C dorazila letos v červenci na kosmodrom, tak podle plánu prochází všemi procesy, které ji mají připravit na start. Jde o celou řadu pečlivých kontrol, které mají za cíl zajistit, že vše bude pracovat, jak má. Dále o nebezpečnou proceduru tankování družice 130 kg těkavých pohonných látek a v neposlední řadě o její připojení na adaptér rakety Vega.
A nyní tedy došlo k tomu, že týmy zapouzdřily družici do jejího aerodynamického krytu. Krom toho, že jde o významný mezník na cestě ke startu, tak je to vždy emotivní okamžik. Protože od tohoto okamžiku už družici nikdy nikdo nespatří.
Manažerka startovací kampaně mise Sentinel-2C v ESA Patricia Lopezová k tomu uvádí: „Kampaň mající za cíl připravit Sentinel-2C na start proběhla extrémně pohodově. A to zásluhou neúnavné práce všech zapojených týmů. Krom toho je uložení do aerodynamického krytu důležitým okamžikem, protože dosažení tohoto bodu znamená, že je na čase říci ‚sbohem‘.“
„Na velmi krátkou chvíli před uzavřením aerodynamického krytu mohli šťastlivci v přípravné hale na malou chvíli spatřit družici tak, jak ji nikdo nikdy neviděl. Tedy plně připravenou k letu. Vypadala jako překrásný klenot, který teď musíme pečlivě zabalit.“
„Ke skutečnému rozloučení dojde za méně než dva týdny od tohoto okamžiku. Start je plánovaný na 3. září ve 22:50 h místního času v Kourou, což je 4. září 3:50 h středoevropského času. Všichni se na ten okamžik moc těšíme.“
Jak název družice napovídá, Sentinel-2C je třetí z řady Sentinel-2. Jakmile projde na oběžné dráze přejímkou, nahradí v roce 2015 vypuštěný Sentinel-2A. Později se počítá s tím, že Sentinel-2D nahradí družici Sentinel-2B.
Což zajistí kontinuitu v dodávkách snímků pro služby systémy Copernicus a pro další uživatele.
Mise poskytuje optické snímky ve vysokém rozlišení pro širokou paletu aplikací. Mezi ně patří monitorování zemského pokryvu, vodních ploch nebo atmosféry. Misi tvoří konstelace dvou identických družic, které se pohybují na stejné oběžné dráze, ovšem v rozestupu 180 stupňů.
Každá družice nese multispektrální kameru s vysokým rozlišením pro získávání snímků ve viditelné, blízké infračervené a krátkovlnné infračervené části elektromagnetického spektra. Z oběžné dráhy ve výšce 786 km provádí družice nepřetržité snímkování ve třinácti spektrálních pásmech s rozlišením 10 m, 20 m a 60 m, přičemž fotografovaný pás má šíři 290 km.
Družici Sentinel-2C dopraví na oběžnou dráhu raketa Vega, přesněji její poslední vyrobený exemplář. Pro příště už bude létat jen její modernizovaná verze Vega-C.
Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).