Po úspěšném testování na oběžné dráze jsou nové družice Galileo operační

Sdílet:


Dvě nové družice Galileo, které byly vypuštěné v dubnu, vstoupily do služby. Tím dokončily druhou a třetí rovinu této navigační konstelace družic. S každým novým satelitem zařazeným do konstelace se zlepšuje přesnost, dostupnost a robustnost signálu systému Galileo. Další start je plánovaný na následující týdny s tím, že zbývajících šest družic první generace doplní konstelaci v nejbližších letech.

Tři měsíce po startu z mysu Canaveral dosáhly družice Galileo číslo 29 a 30 své cílové pozice na dráze ve výšce 23222 km, kde byly otestovány a následně prohlášeny za operační.

Obě družice byly vypuštěny do stejné oběžné roviny: jedné ze tří, které tvoří konstelaci Galileo. Nyní tak jsou dvě z těchto tří rovin plně obsazené, takže konstelace je pouhý jeden start od dokončení. Další pár družic Galileo se připravuje ke startu v následujících týdnech z Kennedyho kosmického střediska (Florida) na palubě rakety Falcon 9.

Dvě nové družice jsou aktivní a poskytují navigační signál uživatelům. Jejich doplnění do konstelace lehce zvyšuje přesnost systému a zvyšuje záruku dostupnosti a robustnosti signálu Galileo.

Více informací o stavu systému Galileo lze nalézt na stránkách European GNSS Service Centre.

Testování na oběžné dráze

Družice byly vypuštěné 28. dubna společností SpaceX na základě kontraktu ESA. Raketa Falcon 9 navedla dvě družice Galileo na střední oběžnou dráhu Země: ne příliš vzdálenou od jejich dráhy pracovní. V hodinách bezprostředně po startu se tým v řídicím středisku ujistil, že satelity prošly iniciační sekvencí, že jsou jejich panely slunečních baterií úspěšně vyklopené a generují energii a že je síť pozemních stanic může správně sledovat a řídit.

Úvodní operace družic na oběžné dráze byly provedeny Operátorem služeb Galileo, což byl tým tvořený zhruba třemi desítkami expertů z USA a výrobce družice OHB. Nacházel se ve středisku Galileo Control Centre v Oberpfaffenhofenu (Německo) a spadal pod zodpovědnost EUSPA.

Po počáteční kontrole nastala fáze driftování, kdy pozemní týmy řídily manévry mající za cíl obě družice přivést na pracovní pozice. Těch dosáhly 24. června.

V posledních měsících byla každá součástka na družicích zkontrolována, aby bylo jisté, že během náročného startu nedošlo k žádnému poškození. Byla prověřena platforma i vybavení, a to včetně antén a hodin.

Dne 21. srpna se uskutečnilo setkání zástupců ESA, OHB a dodavatele palubního vybavení SSTL, kdy byly vyhodnoceny provedené testy a konstatováno, že družice neutrpěla během startu žádnou újmu. ESA ve spolupráci s EUSPA pak ověřila práci družic na systémové úrovni. Ve světle těchto výsledků se Rada SAB (Security Accreditation Board) rozhodla dát zelenou oběma družicím, aby zahájily nominální operace.

Úspěch je výsledkem společné snahy ESA, EUSPA, Evropské komise, výrobce OHB a dodavatele palubního vybavení SSTL, stejně jako týmů v řídicím středisku Galileo Control Centres a Security Accreditation Board.

O systému Galileo

Galileo je dnes celosvětově nejpřesnější družicový navigační systém, jehož služeb mj. využívají přes čtyři miliardy uživatelů mobilních telefonů. Všechny chytré telefony prodávané na jednotném evropském trhu mají záruku, že podporují navigační signál Galileo. Krom toho je Galileo využívaný v železniční či námořní dopravě, zemědělství, finančnictví (časové služby) nebo při záchranných operacích.

Galileo je klíčovým programem Evropské unie a jako takový je řízený a financovaný Evropskou komisí. ESA zajišťuje jeho vývoj, stejně jako návrh, kvalifikaci kosmického a pozemního segmentu nebo nákup potřebných raket. ESA má také pod patronací výzkumné a vývojové aktivity související s budoucností programu Galileo, a to v rámci programu EU Horizon Europe. EUSPA (EU Agency for the Space Programme) funguje jako hlavní operátor systému, který zajišťuje využití a bezpečné provozování služeb s ohledem na potřeby trhu a rozličných aplikací.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky