Družice EIRSAT-1 (Educational Irish Research Satellite) je plně funkčním minisatelitem, který navrhli, postavili a odzkoušeli studenti z irské University College Dublin (UCD). Družice je součást programu ESA Fly Your Satellite! (Vypusť svoji družici!), přičemž toto malé těleso obsahuje palubní vybavení, které od nuly postavili studenti. Jedno z nich, GMOD, nyní přineslo úžasná měření.
GMOD je detektor pro studium záblesků záření gama, což jsou nejintenzivnější exploze ve vesmíru. Nastávají, když umírá masivní hvězda, nebo když se dvě hvězdy srazí. Jsou přitom středobodem zájmu astronomů. Detektor GMOD zaregistroval dvojici záblesků záření gama.
První s oficiálním označením GRB240821B byl detekovaný 21. srpna 2024. Byl „dlouhým“ typem záblesku gama-záření, které představují zhruba 70 procent pozorování. „Dlouhý“ je v daném případě relativní pojem, protože ve světě záblesků gama-záření jde o událost trvající přibližně dvě sekundy. Jsou způsobené smrtí vysoce hmotné hvězdy.
Druhý úspěch detektoru GMOD přišel o 79 minut později, když detekoval GRB240821A. Šlo o vzácnější záblesk „kratšího“ typu, pravděpodobně způsobený kolizí dvou neutronových hvězd, kdy vznikla černá díra.
Tým kolem družice EIRSAT-1 předal svá pozorování mezinárodní vědecké komunitě zkoumající záblesky gama-záření. Zásluhou toho se informace rychle rozšířila a teleskopy plus další družice mohly uskutečnit následná pozorování.
Družice EIRSAT-1 byla vypuštěna ze základny Vandenberg SFB (Space Force Base) v Kalifornii v pátek 1. prosince v 18:19 h GMT (19:19 h středoevropského času). Od té doby strávila v kosmickém prostoru přes 300 dní. Během této doby obletěla více než 4500krát Zemi a urazila zhruba 200 miliónů kilometrů.
Úspěch družice EIRSAT-1 demonstruje schopnosti a potenciál misí realizovaných pod patronací univerzit, které dodávají cenná data vědecké komunitě. A zároveň nabízejí studentům zkušenost s kosmickými technologiemi z první ruky.
Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).