ESA publikovala svoji novou strategii dálkového průzkumu Země (oficiálně Earth Observation Science Strategy, Earth Science in Action for Tomorrow’s World). Ta reaguje na narůstající výzvy plynoucí z klimatické změny, ztráty biodiverzity, znečištění a extrémního počasí a potřeby se s nimi vypořádat, přičemž nastiňuje vizi věd o planetě Zemi do roku 2040.
Využitím pokročilého družicového monitorování naší planety si ESA klade za cíl získávat kritická data a znalosti, které budou udávat směr opatřením a politikám vstříc udržitelnější budoucnosti.
Ředitelka programů dálkového průzkumu Země v ESA Simonetta Cheliová k tomu řekla: „Naším úkolem jakožto kosmické agentury je využít jedinečných možností technologií dálkového průzkumu k získávání informací nezbytných pro kritická rozhodování, která budou formovat naši budoucnost.“
„Naše nová vědecká strategie pro dálkový průzkum Země klade důraz na vědecký přístup, kdy družicové technologie poskytují data podílející se na našem společném pochopení zemského systému jako celku. Můžeme tak nalézt řešení globálních problémů v oblasti životního prostředí.“
„Rozhodnutí, která jsme dnes učinili, nám pomohou vytvořit udržitelnější svět a podporují transformaci směrem k odolnější a prosperující globální společnosti.“
Nová vědecká strategie představuje odvážnou a ambiciózní vizi pro budoucí programy dálkového průzkumu Země v ESA. Upírá svoji pozornost na pochopení vzájemného ovlivňování a vazeb v rámci celého systému Země; tedy nikoliv na specifické oblasti zemského systému.
Nová vědecká strategie vyvinutá pomocí specializovaných studií a více než rok probíhajících rozsáhlých konzultací s vědeckou komunitou zaměřenou na dálkový průzkum Země a klíčovými hráči v této oblasti, se zaměřuje na šest hlavních tematických oblastí: koloběh vody, koloběh uhlíku a chemie, toky energií, zdraví ekosystému, extrémy a nebezpečí a rozhraní plus vazby v zemském systému.
Tato témata společně s komplexní sadou vůdčích otázek poskytují plán, kterým směrem napnout budoucí úsilí o pochopení naší planety.
Těchto otázek je celkem 23 a zahrnují kritické otázky týkající věd o Zemi, stejně jako zdůrazňují mezery v našich znalostech, které bychom mohli s družicovými technologiemi dálkového průzkumu Země řešit. A to ať už využíváním zdrojů stávajících, nebo rozvíjením nových kapacit na oběžné dráze.
Kromě zastřešujících témat poskytují tyto otázky jasné vymezení pro celkovou vědeckou strategii, která představuje cestu pro formování budoucích aktivit v rámci programů dálkového průzkumu Země v ESA.
Simonetta Cheliová k tomu dodává: „Díky přelomovým výzkumným misím Earth Explorer, které neskutečně posunují hranice technologií dálkového průzkumu, nebo zásadní roli při vývoji družic Sentinel systému Kopernikus pro Evropskou unii, pokračuje ESA v definování hranic monitorování životního prostředí planety Země z kosmického prostoru.“
„Vědecká strategie staví na těchto úspěších a zaměřuje se na inovace nové generace, které jsou klíčové pro řešení nejpalčivějších problémů týkajících se životního prostředí na světě.“
„S uvedením nové strategie jsme připraveni posunout vědy týkající se dálkového průzkumu Země na vyšší úroveň a nabídnout politikům, vědcům nebo společnosti data a vhled, které jsou nezbytné pro vytvoření udržitelnější a odolnější budoucnosti pro každého z nás.“
Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).