Důležitým krokem v rámci příprav družice Sentinel-1C systému Kopernikus před plánovaným startem na počátku prosince se stalo její natankování pohonnými hmotami. Jde o kritický a zároveň nebezpečný proces.
Jakmile se družice Sentinel-1C dostane na oběžnou dráhu, tak prodlouží historii sběru dat misí Sentinel-1, které dodávají radarové snímky monitorující měnící se zemské prostředí. Podporují tak širokou paletu různých aplikací a výzkumných programů. Sentinel-1C také přinese nové kapacity v detekování a monitorování námořní dopravy.
Družice je na evropském kosmodromu v Kourou (Francouzský Guayana) od počátku října. Zde prochází testy a přípravou na svůj velký den: na nesmírně důležitý start na palubě rakety Vega-C. Důležitý je proto, že jde o návrat Vegy-C do letového stavu: to je klíčový krok v obnově nezávislého evropského přístupu do vesmíru.
Po měsíci příprav na kosmodromu proběhla revize připravenosti k letu (FRR, Flight Readiness Review) družice Sentinel-1C. Skončila bez výhrad, takže bylo možné přistoupit k natankování satelitu. Společně s družicí probíhala příprava rakety Vega-C.
Projektový manažer mise Sentinel-1 v ESA Ramón Torres k tomu řekl: „Předletová kampaň probíhá tady v Kourou nad očekávání dobře. Naše díky patří všem, kdo se do přípravy zapojují!“
„První část kampaně před vypuštěním družice Sentinel-1C je tak dokončena. Dnes vstupujeme do období ‘kombinovaných operací’, kdy se raketa i družice připravují souběžně. Tuto část kampaně už budeme realizovat společně s týmy z Arianespace a firmy Avio.“
„Poté, co byla družice natankována 154 kg pohonných látek, je na řadě další krok. Tím bude její spojení s adaptérem nosné rakety a zapouzdření obého do aerodynamického krytu Vegy-C.“
Družice nese pokročilý radar, který poskytuje snímky zemského povrchu za každého počasí či v kteroukoliv denní nebo noční dobu. Ambiciózní mise Sentinel-1 systému Kopernikus nasadila radarovému průzkumu z oběžné dráhy startem družice Sentinel-1A v roce 2014 laťku velmi vysoko.
Misi tvoří konstelace dvou identických družic pohybujících se na stejné oběžné dráze, ale v rozestupu 180 stupňů. Tím je optimalizováno globální pokrytí a tvorba dat pro systém Kopernikus. Zde o vesmírnou komponentu dálkového průzkumu Země, který je součástí kosmického programu Evropské unie řízeného Evropskou komisí.
Družice Sentinel-1B nečekaně vinou technické závady ukončila svoji práci v roce 2022, takže v systému vznikla dočasná mezera. Sentinel-1C společně s předchozím satelitem Sentinel-1A ovšem mají projekt vrátit do plného operačního režimu, který tvoří právě dvě zařízení na oběžné dráze.
Družice Sentinel-1A pak bude před koncem příštího roku nahrazena novější Sentinel-1D.
Z výstupů mise Sentinel-1 těží mnohé služby a aplikace systému Kopernikus. Jde například o monitorování arktického ledu, sledování ledovců, rutinní mapování mořského ledu, měření rychlosti pohybu ledovců, pozorování mořského prostředí včetně vyhledávání ropného znečištění nebo sledování pohybu lodí pro námořní bezpečnost, stejně jako monitorování nelegálních rybářských aktivit.
Radarová data jsou také používána pro monitorování zemského pokryvu vzniklých v důsledku sedání, zemětřesení nebo vulkanické činnosti, dále pro mapování lesů, vodních zdrojů, půdy, stejně jako pro koordinaci humanitární pomoci a řešení krizových situací.
Družice Sentinel-1C a Sentinel-1D také přinesou nové kapacity pro detekování a monitorování námořní dopravy, a to díky integrovanému systému AIS (Automatic Identification System). Tento systém se skládá ze čtyř palubních antén navržených k zachytávání signálu vysílaného loděmi, který obsahuje kritické informace jako je třeba identita lodi, poloha a směr cesty. To dovoluje přesné sledování.
Významnou výhodou radarového monitorování pomocí družic Sentinel-1C a 1D je možnost detekovat lodě, i když nevysílají signály AIS. Takováto „tichá“ plavidla mohou naznačovat nezákonnou činnost, což by mohlo být impulsem k vyšetřování námořními úřady. Tato vylepšená funkce významně posiluje úsilí o zajištění námořní bezpečnosti.
Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).