Družice Sentinel-2C získala první úchvatné snímky

Sdílet:


Méně než dva týdny po vypuštění na oběžnou dráhu pořídila družice Sentinel-2C první snímky. Tyto dechberoucí pohledy na Zemi nabízejí malé náhled do toho, jak kvalitní data bude tato nová družice systému Kopernikus – jde o evropský program dálkového průzkumu Země, který představuje světovou špičku – generovat.

Třetí družice Sentinel-2 systému Kopernikus byla vypuštěna z evropského kosmodromu ve Francouzské Guayaně na palubě poslední rakety Vega dne 5. září ve 3:50 h středoevropského času (místního bylo 22:50 h, ale ještě 4. září).

Podobně jako předcházející družice Sentinel-2A a Sentinel-2B, tak i Sentinel-2C nese multispektrální kameru, která pořizuje ve vysokém rozlišení snímky zemského pokryvu, ostrovů a pobřežních vod z výšky 786 km.

S šířkou záběru 290 km poskytuje nepřetržitý snímkovací pás ve třinácti spektrálních pásmech s rozlišením 10 m, 20 m a 60 m.

Jen týden po startu získala družice Sentinel-2C bohatou úvodní sadu snímků kolem celé zeměkoule, které byly následně zpracované pozemním segmentem systému Kopernikus (Copernicus Ground Segment).

Jeden z prvních snímků zachycuje pohled na Sevillu a okolí v jižním Španělsku. Sevilla je hlavní město Andalusie, které leží na řece Guadalquivir. Ta je jednou z nejdelších ve Španělsku. Sevilla má prezidenství Komunity měst Ariane 2024 a je sídlem ústředí Španělské kosmické agentury.

Díky monumentální šíří záběru 290 km nabízí druhý snímek dlouhý pruh táhnoucí se od Camargue a Montpellieru v jižní Francii až dolů na jih k Barceloně (Španělsko).

Sentinel-2C také pozoroval oblast jižního Los Angeles v Kalifornii. Tento snímek, získaný 12. září, byl zpracovaný za použití různých pásem multispektrální kamery, aby byly viditelnější lesní požáry, se kterými země v současné době bojuje.

Snímek v původních barvách zachycuje kouř pocházející z požáru nazvaného Airport Fire, zatímco snímek ve falešných barvách napravo je po zpracování za použití krátkovlnných infračervených a blízkých infračervených pásem a ukazuje jak velká spáleniště, tak aktivní požáry. Ty jsou vidět jako jasně oranžová místa.

Další snímek zobrazuje Majákový útes, který je součástí velkého korálového útesu u pobřeží Belize ve Střední Americe. Je zde vidět známá Velká modrá díra, což je obří mořská propadlina.

Ředitelka programů pozorování Země v ESA Simonetta Cheliová uvedla: „Tyto první snímky představují silný důkaz úspěchu této mimořádné mise. A zatímco Sentinel-2 bude pokračovat ve službách systému Kopernikus v příštích letech, už nyní se těšíme na další zajímavou kapitolu dálkového průzkumu Země, která se otevře s misí Sentinel-2 Next Generation.“

Po dokončení startovací a oživovací fáze družice Sentinel-2C a poté, co všechny systémy na palubě pracují tak, jak se očekávalo, bude nyní multispektrální kamera po následující tři měsíce kalibrovaná.

Komisní aktivity družice Sentinel-2C probíhají souběžně s rutinními operacemi misí Sentinel-1, Sentinel-2, Sentinel-3 a Sentinel-5P.

Ač byly pořízené už na samém počátku mise, tak kvalita prvních snímků překonala všechna očekávání.

Projektový manažer mise Sentinel-2 v ESA Constantin Mavrocordatos podotýká: „Jsme nadšení z toho, že družice Sentinel-2C systému Kopernikus už tak brzy po startu získává neskutečné snímky Země. Jde přitom o první ochutnávku toho, jaké neuvěřitelné pohledy a detailní data nám nabídne. A jak s její pomocí bude lépe schopni chápat naši planetu.“

Manažer přístrojového vybavení mise Sentinel-2 Francisco Reina dodává: „Je opravdu pozoruhodné, jak dobře byl multispektrální přístroj kalibrovaný ještě před vypuštěním družice, aby mohl pořizovat tak úchvatné snímky. Tento úspěch je výsledkem mimořádné spolupráce mezi ESA a Airbusem ve fázi vývoje přístrojového vybavení.“

Data družic Sentinel-2 systému Kopernikus jsou využívaná v širokém množství aplikací: od architektury přes monitorování kvality vody až po řízení operací po přírodních katastrofách jako jsou lesní požáry, sopečné erupce nebo záplavy.

Stejně jako v případě ostatních misí Kopernikus, které jsou provozované ESA, jsou data ze Sentinelu-2 volně dostupná v rámci systému SCSE (Copernicus Data Space Ecosystem). Data z nově vypuštěné družice Sentinel-2C budou uživatelům dostupná hned poté, jakmile bude zařízení plně zprovozněno.

Mise Sentinel-2 je součástí programu Kopernikus: jde o komponentu pozorování Země v rámci kosmického programu Evropské unie.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky