Evropská mise pro studium oxidu uhličitého získá třetí družici

Sdílet:


Evropská komise a ESA pověřily firmu OHB Systém AG vývojem třetí družice CO2M (Copernicus Anthropogenic Carbon Dioxide Monitoring). Došlo tak k rozšíření původního kontraktu znějícího na vývoj a výrobu dvou družic tohoto systému.

Rozšíření kontraktu urychlí globální pokrytí, stejně jako dovolí rychlejší a komplexnější měření emisí oxidu uhličitého a metanu z lidských aktivit s cílem zlepšit vyhodnocování změn klimatu.

Podpis dohody o výrobě třetí družice byl oznámení na 17. Kosmické konferenci v Bruselu.

Ředitelka programů dálkového průzkumu Země v ESA Simonetta Cheliová k tomu uvedla: „Vzhledem ke klimatické krizi má mise CO2M pro Evropskou komisi vysokou prioritu. Je jedním z nejdůležitějších projektů, který vyvíjíme.“

„Je pozoruhodné, že CO2M dovolí rozeznat mezi přírodními a umělými zdroji oxidu uhličitého a metanu. To je velká výzva vzhledem k ohromnému množství jejich zdrojů, z nichž je v atmosféře detekovatelná jen malá část.“

„Abychom tohoto byli schopni, musíme dosáhnout mimořádně přesného měření. Jen díky tomu bude mise dodávat spolehlivá data, což umožní vládám sledovat jejich postup při plnění klimatických cílů.“

„To, že máme nyní pro misi zajištěnou trojici družic, znamená, že bude trvat jen 3,5 dne, než změříme emise na celé planetě. Pokud bychom měli pouze dvě družice, trvalo by to dní pět.“

Ředitel systémů pozorování Země v OHB Ian Bennett doplňuje: „Jsme potěšeni, že jsme byli pověřeni stavbou třetí družice pro tuto mimořádnou misi, která má neobyčejnou důležitost pro naši planetu i pro lidstvo.“

„Díky trojici družic CO2M bude opakování měření častější. A jsem velmi hrdý na práci našeho týmu, který se společně s Evropskou komisí a ESA, podílí na boji proti klimatické změně.“

OHB jako hlavní kontraktor bude vycházet z konsorcia ustanoveného pro první dvě družice, přičemž bude pokračovat ve spolupráci s Thales Alenia Space jako subdodavatelem zodpovědným za dodávku měřicích přístrojů.

Každá ze tří družic ponese spektrometr pracující v blízké infračervené a krátkovlnné infračervené oblasti pro měření oxidu uhličitého v atmosféře. A to s vysokým prostorovým rozlišením.

Tato měření poslouží pro novou monitorovací a ověřovací kapacitu týkající se oxidu uhličitého (CO2M Monitoring and Verification Support Capacity), kterou Evropské středisku pro střednědobou předpověď počasí vyvíjí v rámci monitorovací služby atmosféry Evropské unie v rámci programu Kopernikus.

Nový nástroj kombinuje družicová pozorování s počítačovými modely a slibuje zcela nový pohled na problematiku změny klimatu: má umožnit přesně stanovit, které emise jsou výsledkem lidské činnosti. Následně sníží nejistotu v odhadech emisí oxidu uhličitého vznikajícího spalováním fosilních paliv v místní, národní a mezinárodní míře.

To následně poskytne Evropské unii unikátní a nezávislý zdroj informací k vyhodnocení přijímaných opatření a ke sledování jejich dopadu směrem k dekarbonizaci Evropy, stejně jako k naplnění národních cílů omezení emisí.

Kromě toho budou země na celém světě schopné transparentně přistupovat k datům a průběžně sledovat svůj pokrok v oblasti plnění stanovených cílů.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky