Před svým plánovaným startem 29. dubna dosáhla družice ESA Biomass významného mezníku, když byl dokončený kritický a nebezpečný proces jejího tankování.
Jakmile bude vypuštěna a projde přejímkou na oběžné dráze Země, má tato nová mise ESA třídy Earth Explorer demonstrovat, kterak nové technologie mohou dodávat kritické informace o stavu našich lesů, jak se mění a – což je to nejdůležitější – jakou roli hrají naše lesy v koloběhu uhlíku.

Družice se od 10. března nachází na evropském kosmodromu ve Francouzské Guayaně a připravuje se na vypuštění raketou Vega-C dne 29. dubna.
Posledním mezníkem na seznamu „musíme udělat před startem“ byl přesný a delikátní proces natankování 132 kg vysoce těkavého paliva. To bude pohánět družici ve chvíli, kdy bude provádět komplexní manévry, které jsou potřeba pro sběr kritických dat o světových lesích.
Projektový manažer mise Biomass v ESA Michael Fehringer uvádí: „Přípravy k vypuštění naší družice probíhají tady na evropském kosmodromu v Kourou velmi dobře a já bych tímto chtěl poděkovat všem zapojeným!“
„Tankování družice je mimořádně nebezpečné. Provedeno bylo vysoce specializovaným týmem z firmy European-Astrotech-Ltd. Všichni ostatní museli v době tankování opustit z bezpečnostních důvodů čistou místnost.“
Manažer startovní kampaně v ESA Stefan Kiryenko k tomu uvádí: „S uspokojením můžu dodat, že vše probíhá podle plánu a družice Biomass je plně natankovaná. Dalším krokem bude její připojení ke startovnímu adaptéru a její zapouzdření do aerodynamického krytu rakety Vega-C.“
Družice Biomass je první, která ponese radar SAR (Synthetic Aperture Radar) pracující v pásmu P. Jde o inovativní instrument schopný pronikat korunami stromů a měřit kmeny, větve nebo stonky, v nichž je uhlík primárně uložený.
Tato přelomová technologie nám nabídne bezprecedentní množství dat, což umožní vědcům přesně vyhodnocovat množství uhlíku uloženého v lesích, jeho koloběh a změny způsobené proměnami využití půdy, odlesňováním nebo naopak novou výsadbou.
A naopak: data nám pomohou lépe pochopit zdraví lesů, sledovat změny v čase a vnést světlo do některých nejasností v komplexním uhlíkovém cyklu.
Lesy hrají kritickou roli v regulaci atmosférického oxidu uhličitého skrze fotosyntézu a ukládání uhlíku ve svých kmenech, větvích, listech či kořenech.
Přesto zůstávají zásadní nejistoty týkající se celkového množství uhlíku uloženého ve světových lesích a toho, kterak se toto zásoby proměňují. Růst teplot, narůstající podíl oxidu uhličitého v atmosféře a lidská činnost jako je odlesňování pro zemědělské účely nebo rozšiřování měst, tuto dynamiku ještě více komplikují.
Mise ESA Biomass má za úkol vyřešit tyto nejasnosti získáním kritických dat o zásobách uhlíků a jejich změnách. Sledováním změn uložení uhlíku spojených s využíváním půdy, degradací lesů či jejich novým růstem mise prohloubí naše chápání role lesů v globálním uhlíkovém cyklu.
Vypuštění družice Biomass se připravuje na úterý 29. dubna v 11:15 h středoevropského času (6:15 h času místního).
Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).