Sledujte živě start mise Biomass
24. dubna 2025
Mise ESA Biomass je na startovací rampě evropského kosmodromu v Kourou (Francouzská Guayana). Nezmeškejte přímý přenos ze startu v úterý 29. dubna na ESA WebTV. Začíná v 10:55 h středoevropského času. Živý komentář bude probíhat jak z Kourou, tak ze střediska ESA ESOC (European Space Operations Centre) v Německu. Raketa Vega-C s družicí Biomass by měla odstartovat v 11:15 h.
Biomass je jedna z misí ESA třídy Earth Explorer a podobně jako ostatní mise této třídy využívá pokročilé kosmické technologie k získávání nových dat. Biomass má posunout naše chápání lesů a jejich důležitosti v koloběhu uhlíku a klimatu.

Víme, že lesy hrají klíčovou roli v koloběhu uhlíku na Zemi pohlcováním a ukládáním velkých objemů oxidu uhličitého. To pomáhá regulovat teplotu planety. Data z mise Biomass nám pomůžou vytvořit přesnější odhady toho, kolik uhlíku je skutečně uloženo v lesní organické hmotě, tedy biomase. Sníží tak prvek nejistoty v uhlíkových zásobách a jeho pohybech. A to i těch vztahujících se ke změně využití zemského pokryvu, odlesňování nebo naopak zalesňování.
Radar pracující v pásmu P – půjde o první svého druhu využitý při kosmické misi – pronikne oblačností a vrstvami lesa, přičemž signál se rozptýlí o lesní vegetaci. Odražené signály nám odhalí detaily o množství biomasy a její výšce. Data mise Biomass pomohou zlepšit znalosti o stavu pozemských lesů a o tom, kterak se mění. Stejně tak pomůžou v mapování podpovrchové geologie v pouštích, ledových strukturách a topografii lesního povrchu.
Družice byla vyvinuta více než padesáti firmami pod vedením společnosti Airbus UK.
Sledujte živě start družice ESA Biomass 29. dubna, a to na ESA WebTV a na YouTube kanálu Arianespace.
Program (všechny časy jsou středoevropské)
11:15 Start družice Biomass na palubě rakety Vega-C
12:13 Oddělení a umístění družice Biomass na samostatnou oběžnou dráhu
12:27 Příjem signálu z družice
12:38 Konec přenosu
13:15 Tisková konference
14:00 Konec vysílání
Sledujte na sociálních sítích
Program pozorování Země ESA lze sledovat na sociálních sítích, kde budou další aktualizace a živé sledování startu mise Biomass.
X: @esa @ESA_Earth Observation @ESA_Operations
Instagram: @europeanspaceagency @ESA_Earth
Další informace o misi Biomass (v angličtině): www.esa.int/biomass
Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).