Monitorování kryosféry je zásadní pro plné vyhodnocení, předpověď a adaptaci na klimatické proměny a změny. Maje v patrnosti křehkost tohoto komponentu zemského systému, podepsala ESA s firmami Airbus Defence and Space a Thales Alenia Space kontrakt na vývoj mise Copernicus Polar Ice and Snow Topography Altimeter. Zkráceně CRISTAL.
Družice CRISTAL, s jejímž startem se počítá v roce 2027, ponese poprvé v historii polárních misí dvoufrekvenční radarový výškoměr a mikrovlnný radiometr. Ty budou měřit a monitorovat sílu plovoucího ledu, tloušťku sněhové pokrývky a jejich proměny.
Tato data poslouží námořním operacím v polárních oceánech, stejně jako se budou podílet na lepším pochopení klimatických procesů. Mise CRISTAL také podpoří aplikace související a pobřežními a vnitrozemskými vodami. A dále nabídne data, z nichž bude těžit oceánská topografie.
Mise zajistit dlouhodobé pokračování vyhodnocování ledu pomocí radarové altimetrie a záznamů topografických změn. Navazovat bude na předcházející mise, jako byla třeba CryoSat z programu ESA Earth Explorer.
Kontrakt má hodnotu 300 mil. eur, přičemž Airbus Defence and Space vyvine a postaví družicovou platformu CRISTAL, zatímco Thales Alenia Space je hlavním kontraktorem pro vývoj altimetru IRIS (Interferometric Radar Altimeter for Ice and Snow).
Ředitel programů dálkového průzkumu Země v ESA Josef Aschbacher k tomu uvedl: „Jsem extrémně potěšený, že jsme dospěli k podpisu kontraktu a vývoj této kritické mise tak může pokračovat. Bude nesmírně důležitá při monitorování klimatických indikátorů, a to včetně proměnlivosti mořského ledu v Arktidě, nebo při sledování tání mořských či suchozemských ledovců.“
Kontrakt na realizaci mise CRISTAL je druhým ze šesti, které budou na nové mise s vysokou prioritou podepsané. Prvním se koncem července stala družice CO2M (Copernicus Carbon Dioxide Monitoring mission). Mise CRISTAL je součástí rozšiřování kosmického segmentu programu Kopernikus v ESA, a to v rámci partnerství s Evropskou komisí.
Evropský program Copernicus poskytuje data z dálkového průzkumu Země, stejně jako přímo z inkriminovaných míst. Zajišťuje širokou paletu služeb pro monitorování a ochranu životního prostředí, sledování klimatu a vyhodnocování přírodních katastrof. Jeho hlavním cílem je zlepšovat kvalitu života občanů Evropy.
Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).