Došlo k dokončení návrhu série telekomunikačních družic, které mohou být kompletně „přestavěny“ po startu.
Standardizované družice OneSat pro vysoce konkurenční globální komerční telekomunikační trhy jsou softwarově definované a na oběžné dráze plně přeprogramovatelné. Jsou vyvíjené v rámci partnerského projektu ESA se společností Airbus.
Na rozdíl od stávajících družic, které typicky mají individuálně upravené vybavení, jsou tyto satelity naopak identické a jsou modifikované softwarově pro každou misi – a dokonce mohou být přenastavené v průběhu činnosti ve vesmíru nebo když se přesunou na novou orbitální pozici.
Družice budou pracovat na geostacionární oběžné dráze ve výšce zhruba 36 tisíc kilometrů nad Zemí.
Plně překonfigurovatelná produktová řada OneSat má mnoho zásadních inovací a přelomových technologií. Mezi ně patří nejnovější digitální zpracování dat a aktivní antény, které jsou schopné pracovat s několika tisíci vysílacími paprsky na jedné družici.
Airbus v současné době vyrábí sedm družic řady OneSats pro zákazníky na celém světě. Tento komerční úspěch je srovnatelný se satelity Eurostar Neo, které byly vyvinuté v samostatném partnerském projektu ESA a kterých se dosud prodalo osm. Vývoj obou programů je podporovaný ESA, stejně jako francouzskou kosmickou agenturou CNES (Centre National d’Études Spatiales) a britskou UKSA (UK Space Agency).
Vedoucí telekomunikačních systémů ve společnosti Airbus Francois Gaullier k tomu uvádí: „Celosvětový komerční úspěch telekomunikačních družicových produktů společnosti Airbus – OneSat a Eurostar Neo – potvrzuje, že naše investiční strategie, která se zaměřuje na nové technologie a inovaci, je správná.“
„Bylo to možné především díky klíčové podpoře od kosmických agentur, která dále posílila evropskou průmyslovou konkurenceschopnost a zaměstnanost, a tak pomáhá zachovat evropskou suverenitu ve vesmíru. Tyto investice nám dávají impuls k inovacím a možnosti nabídnout průkopnická technologická a průmyslová řešení našim klientům.“
„Díky našemu intuitivnímu čtení trhu, správným technologickým volbám a přístupu k dodavatelskému řetězci můžeme prohlásit, že OneSat a Eurostar Neo jsou klíčové pilíře dnešního i zítřejšího telekomunikačního trhu s geostacionárními družicemi.“
Ředitelka orbitálních systémů v CNES Caroline Laurentová k tomu dodává: „Díky revizi finálního návrhu dosáhl projekt OneSat důležitého mezníku, který dovoluje zahájit výrobu a kvalifikační fáze tak, aby bylo možno dodat první družice v roce 2023. Bylo to možné díky maximálnímu nasazení všech zúčastněných stran do tohoto ambiciózního projektu.“
„Po iniciaci fáze předběžného návrhu mezi společnostmi Airbus a CNES následovala fáze finálního návrhu, která už byla realizována ve spolupráci s ESA. Cílem CNES je, aby evropský družicový komunikační průmysl zůstal ve světové špičce.“
Ředitelka telekomunikací a integrovaných aplikací v ESA Elodie Viauová k tomu uvedla: „Jsme hrdá na to, že je ESA skrze partnerský projekt OneSat zapojená do vývoje této inovativní softwarově definované družicové řady.“
„Podobné partnerské projekty umožňují průmyslu naplnit své ambice a realizovat náročné projekty v rámci měnícího se trhu s komunikačními družicemi. A to za účelem posílení evropské pozice v tomto segmentu, stejně jako zajištění lepšího spojení pro naše občany.“
OneSat je součástí programu ESA ARTES (Advanced Research in Telecommunications Systems). Podobně jako od předchozích partnerských projektů ESA se od ně očekává mimořádná návratnost investic pro evropský průmysl, tvorba pracovních míst a podpora prosperity členských států ESA.
Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).