Kritickou částí opakované použitelnosti nosných raket je hladký návrat a přistání. ESA tak nyní pomohla rumunskému Národnímu institutu pro aerokosmický výzkum (INCAS) k demonstraci vertikálního startu, krátkému visení a provedení přistávacího manévru za použití malého letového demonstrátoru.
Platforma o hmotnosti 60 kg měla přistávací nohy a je poháněná turbomotorem o tah 0,9 kN. Může nést vybavení o hmotnosti až 5 kg.
Demonstrátor DTV (Demonstrator Technology Vehicle) byl zkoušený letos v létě v INCASu v Bukurešti. Zajišťován byl lanky, která představovala bezpečnostní opatření a měla jej chránit před poškozením v případě selhání za letu. Manévry trvaly od deseti sekund do několika minut.
„Hlavní výzvy představují návrh a testování řízení, navigačních a řídicích technik. Musí dovolit robustní a autonomní řízení platformy během tří letových fází: vzletu, visení a přistání,“ vysvětluje vedoucí projektový inženýr programu v ESA Stephane Dussy.
Projekt je realizovaný v rámci programu ESA FLPP (Future Launchers Preparatory Programme). FLPP zdokonaluje technologie pro budoucí kosmické dopravní systémy s cílem zlepšit středně- a dlouhodobou koncepci evropských vesmírných služeb.
DTV je rychlý a levný vstupní krok do některých důležitých oblastí, které je potřeba prozkoumat a který nabízí použitelná technická řešení. Jakmile bude demonstrátor kvalifikovaný, bude použitý jako platforma pro letové demonstrace. Zvláště v oblasti opakovaného použití nosných rakety a planetárních dopravních systémů.
„Tyto testy představují zásadní mezník, když poskytují některé technologické základní stavební prvky pro záchranu rozměrné raketu za účelem opakovaného použití,“ dodává Dussy.
ESA se angažuje ve vývoji stroje, dále pak v jeho navigačních a řídicích systémech a v oblasti bezpečnosti testování.
Následující venkovní lety DTV už mají být neupoutané a jejich cílem je dosažení různých výšek a délek.
Zvažována je také výroba mnohem silnější verze DTV o hmotnosti 130 kg vybavená trojicí motorů.
Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).