Dobrá zprávy pro Evropu: ESA míří k Měsíci!

Sdílet:


Generální ředitel ESA Jan Wörner a administrátor NASA Jim Bridenstine podepsali Memorandum o porozumění, které dostane Evropu na Měsíc.

Díky historické dohodě se budou členské státy ESA podílet na množství základních prvků první pilotované základny na lunární oběžné dráze, která je známá pod názvem Gateway.

Potvrzuje závazek ESA dodat nejméně dva evropské servisní moduly (European Service Module, ESM) pro loď Orion – a další budou následovat. Ty jí budou zajišťovat elektrickou energii, vodu, kyslík a dusík. ESA získá tři letové příležitosti pro své kosmonauty, kteří tak budou cestovat a pracovat na stanici Gateway.

Gateway umožní udržitelný průzkum u Měsíce a také a jeho povrchu, přičemž dovolí provádět výzkum a demonstraci technologií a procesů nezbytných pro budoucí misi na Mars. Podíl ESA na tomto mezinárodním podniku bude dle aktuálně podepsaného memoranda představovat stavba hlavního obytného modulu pro astronauty známého jako I-Hab.

Dále se bude podílet modulem ESPRIT, který zajistí pokročilou komunikaci, možnost doplnění pohonných látek a okno podobné evropské pozorovatelně Cupola na Mezinárodní kosmické stanici. Všechny tyto plány jsou v souladu s usnesením ministerské rady členských zemí ESA Space19+ loni ve španělské Seville.

Ačkoliv vlastní memorandum bylo podepsáno na dálku kvůli omezením způsobeným pandemií COVID-19, generální ředitel ESA Jan Wörner neopomněl zdůraznit, že evropské zapojení do programu Artemis je rozběhnuté už několik let.

„Během dvaceti let nepřetržité lidské přítomnosti na Mezinárodní kosmické stanici jsme zažili naprosto jedinečnou úroveň spolupráce mezi národy. Udržitelný kosmický průzkum vyžaduje koordinované mezinárodní úsilí a Evropa se v něm ukázala jako silný a spolehlivý partner,“ vysvětluje.

„Toto memorandum představuje kritický bod na evropské cestě: potvrzuje, že jsme se vydali k Měsíci. A to nikoliv pouze v oblasti vybavení a techniky, ale také s našimi lidmi. Evropa bude hrát klíčovou roli v nové éře globálního kosmického průzkumu společně s NASA a dalšími partnery. Budeme dodávat špičkovou a zcela novou technologii pro průzkum Měsíce a Marsu a inspirovat nadcházející generace.“

Tento názor potvrzuje i ředitel ESA pro pilotovaný a robotický průzkum David Parker: „ESA je potěšena z toho, že se stala silným partnerem NASA v programu Artemis. Tím rozšiřuje partnerství z programu kosmické stanice směrem k Měsíci.“

„Každý start kosmonautů k Měsíci na palubě nové lodi Orion bude závislý na servisním modulu ESM, který bude dodávat energii, pohon, kyslík a vodu. Evropa pak zajistí na stanici Gateway ubytování posádky, telekomunikaci, doplňování pohonných látek a dechberoucí výhled na Měsíc. A co více: evropští kosmonauti se vydají na Gateway, díky čemuž budou poprvé žít a pracovat ve vzdáleném vesmíru.“

Podpis pod přelomovou dohodu dal vedoucí právních služeb ESA a hlavní vyjednavač agentury v otázce tohoto memoranda Marco Ferrazzani.

„Podpis je základem dohody mezi NASA a ESA na skutečném partnerství pro spolupráci na civilní pilotované základně v blízkosti Měsíce. Vycházet bude z bohatého dědictví získaného v průběhu dlouhé spolupráce. Pro naši budoucí roli v průzkumu bude mít stejnou váhu, jakou mělo kdysi podobné memorandum pro Mezinárodní kosmickou stanici.“

„Vyjednávání bylo podpořeno neúnavnou prací členských států ESA – ostatně podobně jako v případě Mezinárodní kosmické stanice – kolektivně vedoucí k jednotnému evropskému partnerství dovolujícímu start evropského podniku v lunárním dobrodružství.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky