Doutnající úlomky dřeva přispívají ke znečištění ovzduší nad Amazonií

Sdílet:


Přelomová studie financovaná ESA odhaluje, že emise z požárů v Amazonii a Cerradu jsou z velké části způsobené nedokonalým spalováním dřevěných úlomků. Přelomový objev zdůrazňuje vliv charakteristik paliva na emise požárů, což má široké dopady na globální koloběh uhlíku, kvalitu vzduchu a biodiverzitu.

Výzkum řeší klíčové nejistoty v emisích požárů využitím pokročilých technik dálkového průzkumu Země s inovativními přístupy k modelování.

S využitím družicových dat a modelů vědci analyzovali intenzivní sezónu požárů 2020 v oblastech Amazonii a Cerrada v Jižní Americe. Jejich analýza obsahovala také detailní informace o typech paliv, podmínkách vlhkosti a chování vlastního hoření.

Jejich zjištění publikovaná v časopise Nature Geoscience byla možná díky projektu Sense4Fire vedeného Dresden University of Technology (TUD, Technische Universität Dresden) ve spolupráci s Nizozemským královským meteorologickým institutem (KNMI, Koninklijk Nederlands Meteorologisch Instituut), firmou BeZero Ltd. a dalšími organizacemi.

Podle výzkumu tvoří dřevní hmota až 75 procent celkové spálené živé a mrtvé biomasy v těchto biomech. To přispívá k neúměrně vysokým emisím oxidu uhelnatého a dalších látek znečišťujících ovzduší.

Studie navíc odhaluje, že během lesních požárů v Amazonii v roce 2020 bylo spáleno přibližně 372 miliónů tun suché biomasy, což vedlo k emisím oxidu uhelnatého ve výši přibližně 40 miliónů tun.

Matthias Forkel z TUD a hlavní autor studie: „Ukázali jsme, že spalování mrtvého dřeva, zvláště v tropických oblastech, vede k doutnajícímu spalování, které produkuje výrazně více oxidu uhelnatého než požáry v ekosystémech savan.

„Toto pochopení je zásadní pro zlepšení inventarizací emisí požárů a pro globální klimatické modely.“

Studie zahrnovala také pozorování z mise Sentinel-5P systému Kopernikus, která byla analyzována KNMI, aby bylo možné ověřit a zpřesnit odhady emisí.

Stephen Plummer, který se v ESA věnuje aplikacím pozorování Země, uvedl: „Výzkum byl částečně financovaný projektem SENSE4FIRE, takže máme radost, když vidíme, že výstupy z něj jsou tak důležité.“

„Zjištění zdůrazňují významný vliv dřevěných úlomků na zintenzivnění emisí požárů a tím i znečištění ovzduší v oblastech náchylných k požárům. Jde třeba o amazonský deštný prales nebo savany v Cerradu, kde je odlesňování a požáry způsobené lidmi čím dál častější.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky