Pouhých 36 měsíců trval vývoj a stavba družice ESA Arctic Weather Satellite, a to díky použití přístupu označovaného jako „New Space“. Tato pozoruhodná mikrodružice je nyní dokončena a byla odeslána z firmy OHB ve Švédsku do Německa, kde začne sérii testů. Ty mají zaručit, že ve zdraví v příštím roce přečká cestu na oběžnou dráhu a následnou práci na ní.
Jak už název napovídá, nová mise Arctic Weather Satellite má za cíl zvýšit přesnost našich meteorologických předpovědí týkajících se Arktidy. Tedy z oblasti, kde nám nyní chybí dostatek dat pro přesné krátkodobé předpovědi.
V současnosti družice na geostacionární i polárních oběžných drahách zásobují meteorology množstvím dat, která se rutinně používají pro předpovídání počasí. Jenže právě monitorování Arktidy není dostatečné, protože severní oblast je mimo přímou viditelnost z geostacionárních družic.
Družice Arctic Weather Satellite je jakýmsi „předskokanem“ potenciální konstelace satelitů nazvané EPS-Sterna, kterou ESA – pokud bude první prototyp Arctic Weather Satellite fungovat spolehlivě – postaví pro organizaci Eumetsat.
Mise EPS-Sterna bude tvořena konstelací šesti mikrodružic pohybujících se ve třech orbitálních rovinách, které budou mít za úkol neustále sbírat data o teplotě a vlhkosti na téměř jakémkoliv místě na Zemi.
Toto umožní historicky první předpověď počasí v krátkodobém horizontu v Arktidě. Sada šesti mikrodružic bude vypuštěna při třech startech.
Zatímco hlavním cílem mise je Arktida, meteorologové budou schopni využít konstelaci ke zlepšení předpovědí počasí globálně.
Ovšem před tím musí prototyp Arctic Weather Satellite prokázat, že je funkční.
Nová družice přitom byla postavena v rekordním čase, když projekt využil přístupu označovaného jako New Space. To vedlo k vyšší nákladové efektivitě a včasným dodávkám.
Od zadání průmyslového kontraktu hlavnímu dodavateli, kterým je OHB ve Švédsku, do předání finální družice uplynulo právě 36 měsíců.
Manažer projektu Arctic Weather Satellite v ESA Ville Kangas k tomu uvádí: „Jedeme přesně podle plánu. Přístroj, kterým je mikrovlnný radiometr, byl dodaný jeho hlavním kontraktorem, kterým je Omnisys, do OHB v říjnu a vzápětí integrovaný do družicové platformy.“
„A nyní zásluhou všech zapojených společností máme před sebou kompletní družici.“
Satelit je v současnosti vybavený 19kanálovým mikrovlnným radiometrem s křížovým skenováním, který využívá znalosti a zkušenosti získané při vývoji a provozu přístroje Microwave Sounder vyvinutého pro satelity MetOp druhé generace.
Přístroj bude ve vysokém rozlišení měřit vlhkost a teplotu atmosféry, a to za všech povětrnostních podmínek.
Ville Kangas pokračuje: „Tento měsíc jsme dosáhli dalšího milníku a také jsme testovali spojení mezi družicí a řídícím střediskem mise KSAT v norském Tromsø. Vše přitom proběhlo podle plánu.“
„Po dokončení těchto kritických fází byla družice odeslána do IABG v Německu na další fázi testovací kampaně, která potrvá do února 2024.“
Toto další kolo testů bude zahrnovat vystavení družice vibracím a hluku, kterým bude čelit během vzletu, stejně jako teplotním rozdílům ve vakuu, které bude muset zvládat na oběžné dráze Země.
Jakmile budou tyto testy dokončeny, bude družice odeslána zpět do švédského závodu OHB na závěrečné kontroly. V dubnu příštího roku se pak vydá na kosmodrom Vandenberg v Kalifornii. Start na palubě rakety Falcon 9 společnosti SpaceX je aktuálně naplánovaný na 1. června 2024.
Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).