Družice Biomass připravena na tankování

Sdílet:


Od příjezdu na evropský kosmodrom ve Francouzské Guayaně před třemi týdny prochází družice ESA Biomass důkladnými přípravami a bod po bodu postupuje směrem k tomu, aby se po startu 29. dubna stala další misí třídy Earth Explorer. Nejnovějším mezníkem, kterým prošla, bylo nachystání pohonného systému na tankování poté, co absolvoval důkladné zkoušky.

Kontrolní proces provedl tým OHB-Sweden, který všechny plánované úkoly dokázal dokončit s jednodenním předstihem.

Pohonný systém se skládá z několika metrů potrubí, které přivádí hydrazinové palivo z nádrže o objemu 177 litrů k osmi motorům. Tyto jsou rozmístěny v párech ve čtyřech rozích družice.

Pro regulaci toku paliva a zajištění tankování plus tlakování systém obsahuje několik ventilů. Mezi nimi jsou ventily pro řízení průtoku, uzavírací ventily a servisní ventily.

Každý motor je hlídaný dvěma řídicími ventily umístěnými sériově, takže oba musí být při práci motoru otevřené. Z bezpečnostních důvodů jsou tyto ventily v základním nastavení uzavřené: pokud nejsou zapojené, tak je vnitřní magnety udržují vypnuté.

Systém je dále rozdělený na dvě větve, z nichž každá obsahuje čtyři motory. Větve jsou od hlavní nádrže izolované západkovými ventily. Tyto ventily s dvojitou stabilní polohou udržují svůj stav – otevřený nebo zavřený – dokud nejsou aktivně přepnuté, což dovoluje řízenou izolaci nebo aktivaci celé větve s motory.

V této fázi testů družice Biomass byly všechny ventily důkladně otestované na případné úniky. Proces testování úniků zahrnuje natlakování jedné strany uzavřeného ventilu héliem, na straně druhé pak vytvoření vakua. Detektor hélia pak sleduje jakékoliv stopy plynu, který projde skrz. Tyto testy jsou zdlouhavé a náročné na přesnost.

Díky tomu, že pohonný systém úspěšně prošel všemi testy, je nyní družice zcela bezpečná z hlediska možného úniku paliva, jakmile bude natankována. Jinými slovy: je připravena k naplnění nádrže.

Testování pohonného systému představuje pečlivý a časově náročný úkol, je však kritickým krokem v přípravách družice na start plánovaný pomocí rakety Vega-C dne 29. dubna.

Jakmile bude na oběžné dráze a v plném provozu, bude mise Biomass hrát klíčovou roli v získávání inovativních informací o stavu našich lesů a jejich proměnách v čase, stejně jako rozšíří naše znalosti o koloběhu uhlíku. Jde o první družici, která ponese plně polarimetrický syntetický aperturní radar pro interferometrické snímkování pracující v pásmu P. Díky dlouhé vlnové délce pásma P (kolem 70 cm) může radarový signál proniknout skrze všechny vrstvy lesa a měřit „biomasu“. Tedy kmeny stromů, větve a stonky, v nichž stromy ukládají většinu uhlíku.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky