Družice schopná měnit vysílací pásma JoeySat prošla orbitálními testy

Sdílet:


Pokročilá širokopásmová družice mající zajišťovat vysokorychlostní internetové služby, které demonstrují konektivitu příští generace 5G, prošla svými úvodními orbitálními testy.

Protože mohou přepínat pokrytí svými paprsky mezi různými lokalitami, tak mohou tyto družice spojovat lidi žijící či cestující v rozlehlých geografických lokalitách. Stejně tak mohou měnit sílu svého signálu, což jim dovoluje rychle reagovat na měnící se potřebu zákazníků. Například během přírodních katastrof, kdy záchranáři mají větší potřebu vzájemné komunikace.

Družice schopná měnit vysílací pásmo, která je pojmenovaná JoeySat po klokaním mláděti, bude již brzy demonstrovat technologii pro spojení tisíců lidí na lodích na mořích, v letadlech nebo při dalekých cestách.

JoeySat byla vypuštěná na oběžnou dráhu Země 20. května: přesně dva roky poté, co ESA a OneWeb podepsaly kontrakt na spolupráci při jejím vzniku.

Od té doby byly provedeny komisní testy platformy i jejího komunikačního vybavení a započala roční testovací fáze inovativních vlastností. Mezi ně patřil digitálně regenerovaný palubní procesor, vícepaprskové fázové pole zahrnující antény pro směrování paprsků a pro jejich přepínání.

JoeySat je na dráze blízké polární a bude posílat signály skrze pozemní stanice v Norsku a Švédsku pro demonstrování plných kapacit flexibilního vybavení budoucích konstelací s globální konektivitou. K experimentům bude potřeba komunikace s dynamickou alokací zdrojů a pilotní testy 5G realizované ve spolupráci s University of Surrey (Velká Británie).

Družice JoeySat, která byla vyvinutá jako partnerský projekt mezi ESA a telekomunikačním operátorem OneWeb za podpory UKSA (UK Space Agency), demonstruje klíčové technologie pro konstelaci příští generace OneWeb.

Plně digitalizované a nejmodernější palubní vybavení družice JoeySat bylo přitom vyrobeno za použití běžně dostupných komerčních součástek, nově vyvinutých postupů a metod štíhlého managementu (lean management) za méně než jeden rok. Jeho pokročilé digitální zařízení postavil dodavatel komunikačního vybavení Satixfy a testy kompatibility vybavení s kosmickým prostředím byly provedeny ve Velké Británii.

Ředitel pro dodávky v UKSA Harshbir Sangha uvedl: „Je úžasné vidět, kterak družice JoeySat prošla úvodními testy přímo na oběžné dráze, aby mohla prokázat obrovský potenciál své inovativní technologie změn paprsků. Zlepší tak spojení a životy lidí, ať už to bude znamenat lepší širokopásmové služby v odlehlých oblastech nebo schopnost rychlejší a efektivnější reakce v nouzových situacích.“

„UKSA podpořila misi více než 50 milióny liber, což pomohlo vytvořit jak přelomový JoeySat, tak vytvořit širší ekosystém, který zajistí udržitelnou a spolehlivou službu. Těšíme se, až schopnosti nové generace dostanou příležitost uplatit se v reálném provozu.“

Výkonný ředitel pro konektivitu a bezpečné komunikace v ESA Javier Benedicto doplňuje: „Jsme hrdí na tento partnerský projekt ESA s velkým telekomunikačním operátorem, do něhož bylo zapojeno i množství malých a středních firem. Díky práci v minimalistickém stylu za použití běžně dostupných komerčních komponent a flexibilního řízení projektu jsme přinesli na trh inovativní technologie, které reagují na komerční potřeby. ESA tak podporuje inovaci v konektivitě další generace 5G. Partnerské projekty ESA pomáhají evropským kosmickým firmám uspět na vysoce konkurenčním globálním trhu s telekomunikačními družicemi.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky