Družice Sentinel-2C dorazila do Francouzské Guayany

Sdílet:


Družice Sentinel-2C, třetí satelit řady Copernicus Sentinel-2, dorazila na evropský kosmodrom ve Francouzské Guayaně ke vzletu na poslední raketě Vega v září letošního roku. Sentinel-2C, podobně jako její předchůdci, bude pokračovat v poskytování špičkových dat v rámci programu Copernicus, což je kosmická komponenta programu Evropské unie dálkového průzkumu Země.

Družice začala svoji pouť v továrně společnosti Airbus ve Friedrichshafenu, odkud se po silnici přesunula do Brém, kam dorazila 2. července. Následně byla 4. července naložena na loď Canopée, což je první kontejnerová loď vybavená pomocnými plachtami. Po dvoutýdenní cestě bezpečně dorazila do svého cíle a nyní ji čeká série předletových testů.

Projektový manažer mise Sentinel-3 v ESA Constantin Mavrocordatos k tomu uvádí: „Jsem extrémně hrdý na tým Sentinel-2. Jeho zápal a flexibilita nám dovolily adaptovat se na disponibilní nosnou raketu a dosáhnout včas všech kritických mezníků.“

„Program Sentinel-2 určený k pozorování zemského pokryvu a pobřežních oblastí představuje mimořádný úspěch. S družicí Sentinel-2C a později Sentinel-2D budeme schopni obsluhovat uživatelskou komunitu a vědce po dobu nejméně následující dekády. Poskytneme nástroj, který bude podrobně monitorovat naše životní prostředí a dovolí zodpovědným činitelům přijímat informovaná rozhodnutí.“

Mise Sentinel-2 programu Copernicus je tvořena konstelací dvou identických družic, Sentinel-2A (vypuštěna byla v roce 2015) a Sentinel-2B (2017). Ty se nacházejí na stejné oběžné dráze, ale v rozestupu 180° od sebe, aby bylo dosaženo optimálního pokrytí a frekvence přeletů.

Družice nese multispektrální kameru pracující ve vysokém rozlišení, přičemž bude vytvářet snímky ve viditelné a krátkovlnné infračervené oblasti elektromagnetického spektra. Z výšky 786 km bude družice zajišťovat nepřetržitý proud snímků ve 13 spektrálních pásech s rozlišením 10, 20 a 60 m a s unikátně širokým záběrem 290 km.

Data sbíraná systémem Sentinel-2 jsou v současnosti využívaná pro širokou paletu aplikací: od přesného zemědělství přes monitorování kvality vodních zdrojů až po zvládání přírodních katastrof a detekci emisí metanu.

Sentinel 2 pak poskytuje obzvláště užitečné informace při monitorování přírodních ekosystémů, když dokáže rozlišovat mezi různými typy vegetace, stejně jako nabízí data o biofyzikálních proměnných. Sem patří třeba index listové plochy, obsah olova v chlorofylu nebo obsah vody v listech.

Jakmile dosáhne oběžné dráhy, tak Sentinel-2C nahradí svého předchůdce, Sentinel-2A. Sentinel-2D později nahradí Sentinel-2B. Společně s družicemi Sentinel-2 Next Generation zajistí kontinuitu dat i po roce 2035.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky