Přípravy na nadcházející start družice SEOSAT-Ingenio, což je španělská mise pro snímkování zemského povrchu ve vysokém rozlišení, probíhají přesně podle plánu. Vypuštěna bude v listopadu z evropského kosmodromu ve Francouzské Guayaně.
Družice SEOSAT-Ingenio dorazila bezpečně do Guayanského kosmického střediska 25. září, pak putovala do přípravného zařízení PPC (Payload Preparation Complex). A to společně se satelitem, který ji bude doprovázet: jde o Taranis francouzské kosmické agentury CNES.
Od té doby byla úspěšně dokončena série kontrol, které potvrdily, že družice je v dobrém stavu. Mezi zkouškami bylo i několik testů těsnosti, kdy byly nádrže pohonného systému, ventily a motory natlakovány na maximální možné hodnoty, aby se ověřila jejich činnost.
Následně byla družice SEOSAT-Ingenio přemístěna do tankovací haly, kde byly její nádrže naplněny 80 kg hydrazinového paliva a následně natlakovány héliem. To proto, aby se palivo během startu a letu stavem beztíže „netrhalo“. Družice pak byla aktivována.
Gianfranco Spinella z ESA to komentoval: „Provedení tankovacích a tlakovacích operací bylo završeno úspěšnou aktivací družice, což je pro tento projekt zásadní krok. Množství natankovaného paliva by mělo pokrýt práci satelitu SEOSAT-Ingenio po dobu deseti let. To je o tři roky více, než činí jeho nominální životnost.“
„Těmito operacemi byla dokončena přípravná fáze mise SEOSAT-Ingenio. Příští týden zahájíme kombinované operace přípravy na start společně s nosičem.“
Družice SEOSAT–Ingenio nese špičkovou dvojitou kameru schopnou snímat zemský povrch s rozlišením 2,5 m. Z fotografování Země v takto pozoruhodném detailu budou mít přínos různé obory: kartografie, monitorování využití zemského pokryvu, rozvoj urbanizace nebo řízení vodních zdrojů.
Díky schopnosti „rozhlížet se“ do stran, může družice nasnímat jakýkoliv bod na Zemi každé tři dny. Může tak být využita k mapování přírodních katastrof jako jsou záplavy, lesní požáry nebo zemětřesení. Zároveň může pomoci s jednou z největších výzev lidstva, s klimatickou změnou.
Ač je SEOSAT–Ingenio španělskou národní misí, je výsledkem mezinárodní spolupráce. Financuje ji španělské Středisko pro vývoj průmyslových technologií (CDTO) při Ministerstvu vědy a inovací, ale vyvinuta byla ESA v kontextu „Evropské architektury pro dálkový průzkum Země“.
Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).