Ve spolupráci s mezinárodními partnery se ESA vydává na Měsíc a chce v souladu se záměrem dlouhodobého udržitelného průzkumu vytvořit trvalou lunární vazbu.
Agentura nyní vyhodnotila úvodní návrhy na vznik sítě lunárních telekomunikačních a navigačních družic.
Vytvoření komerční telekomunikační a navigační služby pro Měsíc umožní mnoha desítkám plánovaných lunárních misí sdílet společnou infrastrukturu pro komunikaci se Zemí, stejně jako se lépe orientovat na lunárním povrchu.
Služba je potřebná, protože z plánovaných misí se stanou pravidelné výpravy na přirozenou družici Země. Už nepůjde o jednorázové expedice.
Využití sdílení telekomunikační a navigační služby sníží komplexnost návrhu misí i jejich hmotnost. Tím v konečném důsledku poklesne jejich cena.
Ze snížení ceny za „lunární letenku“ tak může mít prospěch širší skupina členských států ESA, které budou moci snáze realizovat své národní lunární mise. A tím inspirovat další generaci vědců a techniků.
Dvě konsorcia společností nyní dokončila revizi konceptů svých systémů, které řeší vytvoření lunární konstelace. Stalo se tak v rámci iniciativy ESA Moonlight mající za cíl identifikovat nejlepší způsob vytvoření trvalé komunikační linky s Měsícem.
V rámci revizí byla nastavena obchodní a technická analýza potřebná k identifikaci a ospravedlněného proveditelných systémových konceptů pro vytvoření lunární sítě. Dalším krokem bude definování detailní architektury systému a identifikace nejvhodnějších modelů partnerství mezi soukromými společnostmi a ESA.
V čele prvního konsorcia je Telespazio. Jeho členy pak jsou: družicoví operátoři Inmarsat a Hispasat, výrobci jako Thales Alenia Space Italy, OHB System (Německo) nebo MDA (Kanada), italská organizace ALTEC (Aerospace Logistics Technology Engineering Company), malé a střední podniky jako Nanoracks Europe a Argotec nebo univerzity a výzkumná střediska SEE Lab, SDA Bocconi či Politecnico di Milano.
Druhé konsorcium je zaštítěno firmou SSTL (Surrey Satellite Technology Limited), která má skrze svoji servisní značku SSTL Lunar patronát nad organizační stránkou projektu. Krom toho je zároveň i výrobcem družic. Členy konsorcia dále jsou: výrobce Airbus, poskytovatelé družicových služeb SES (Lucembursko) a Kongsberg Satellite Services (Norsko), britská GES (Goonhilly Earth Station) a družicová navigační společnost GMV-NSL (Velká Británie).
Program NASA Artemis plánuje využití servisních modulů pro loď Orion k tomu, aby se lidé vrátili na Měsíc. Dále ESA dodá komunikační modul ESPRIT pro lunární stanici Gateway. S pomocí evropských průmyslových partnerů ESA pomáhá postavit sondu Lunar Pathfinder, s jejíž pomocí chce předvést komunikační služby pro úvodní lunární mise. A to včetně kompletní navigace na lunární oběžné dráze.
Iniciativa Moonlight vychází z projektů ESPRIT a Lunar Pathfinder.
Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).