S tím, jak pokračují přípravy na start první evropské družice Meteosat třetí generace (Meteosat Third Generation Imager, MTG-I) na evropském kosmodromu v Kourou (stát Francouzská Guayana), tak se s ní pozemní týmy musely rozloučit. A to proto, že byla zapouzdřena pod aerodynamický kryt rakety Ariane 5. Zcela nová meteorologická družice je připravena vydat se do kosmického prostoru 13. prosince.
Od svého příjezdu na kosmodrom v polovině října prochází MTG-I1 testy a přípravami, které ji přivedou až na start. Jde o celou řadu pečlivých zkoušek majících zajistit, že všechny komponenty jsou v pořádku. Dále o natankování družice dvěma tunami pohonných látek a její umístění na vrchol rakety.
Společně s dalšími družicemi, které budou tvořit náklady rakety – Galaxy 35 a 36 společnosti Intelsat – bude umístěna do adaptéru Sylda. Následně bude celá sestava zapouzdřena do aerodynamického krytu. Obě družice budou zvednuty do výšky téměř 80 metrů a opatrně spuštěny na družici MTG-I1, čímž bude dokončena integrace nosiče.
Aerodynamický kryt, který chrání vynášené družice během úvodních fází letu, bude odhozený zhruba tři minuty po startu ve výšce 110 km. V tomto okamžiku už je vliv zemské atmosféry na vynášený náklad zanedbatelný.
Zhruba 30 minut po startu bude dvojice družic Galaxy uvolněna na samostatnou cestu, aby se mohly vydat na geostacionární oběžnou dráhu. O pět minut později – po odhození adaptéru Sylda – spatří „světlo vesmíru“ družice MTG-I1. Nakonec budou uvolněny zámky držící satelit MTG-I1 a ten se vydá na samostatnou misi.
Programový manažer mise Meteosat v ESA Paul Blythe k tomu uvedl: „Byl to velmi emotivní moment. Strávili jsme více než dvanáct let vývojem a stavbou družice, takže rozloučit se s ní představovalo důležitý mezník. Vždyť už ji nikdy ‘nespatříme’ očima. Samozřejmě, že hlavní rozloučení proběhne příští víkend, když budeme sledovat start rakety.“
„Předstartovní kampaň proběhla na výbornou. A to díky úzké spolupráci mezi různými týmy, které tvrdě pracovaly na svých úkolech.“
„Nyní když je družice MTG-I1 bezpečně uložena v aerodynamickém krytu, bude dalším krokem zkušební příprava na start. Během ní proběhne testovací odpočítávání, a to včetně přepínací sekvence družice, která běžně trvá kolem tří hodin. Následně proběhne revize připravenosti ke startu ve spolupráci se společností Arianespace, která povolí další postup. Do něj patří i vypuštění nosiče.“
„Vyvezení rakety Ariane 5 s naším drahocenným nákladem na startovací rampu, se uskuteční v pondělí 12. prosince. Stane se tak den před plánovaným startem.“
MTG-I1 je první ze šesti družic, které vytvoří kompletní systém MTG. Ten bude poskytovat kritická data pro předpovídání počasí v následujících dvaceti letech. V operačním provozu se bude skládat ze dvou družic MTG-I a jedné MTG-S (Sounding), které budou pracovat jako jeden celek.
Družice MTG-I nesou dvojici zcela nových přístrojů, které budou dodávat vysoce kvalitní data mající za cíl zlepšit předpověď počasí: FCI (Flexible Combined Imager) a první evropský LI (Lightning Imager).
FCI má více spektrálních pásem je schopný snímkovat s vyšším rozlišením ve srovnání s přístrojem SEVI (Spinning Enhanced Visible and Infrared), který se nachází na družicích Meteosat druhé generace (Meteosat Second Generation, MSG).
Naproti tomu LI nabídne zcela novou kapacitu, kterou dosud evropské meteorologické družice neměly. Bude neustále monitorovat více než 80 procent zemského disku na bleskové výboje, k nimž dochází mezi mraky nebo mezi mraky a zemí.
Nový přístroj dovolí detekovat závažné bouře v jejich úvodních fázích, což je klíčové pro vydávání včasných varování. Jeho detektory jsou tak citlivé, že bude schopen detekovat i relativně slabé blesky, a to za plného denního světla.
Družice MTG-I také ponesou dvě menší užitečná zařízené pro sběr dat z vědeckých přístrojů v odlehlých oblastech a pro vyhledávací a záchranné služby (Search and Rescue, SAR) mající schopnost zachytávat tísňové volání.
MTG je společným podnikem ESA a organizace Eumetsat. ESA je zodpovědná za definování a implementaci družic MTG plus služby prokury v souvislosti s hardwarem, zatímco organizace Eumetsat je zodpovědná za provoz družice po dobu její životnosti.
Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).