Družici Sentinel-1D vynese do vesmíru raketa Ariane 6

Sdílet:


ESA v pověření Evropské komise podepsala kontrakt se společností Arianespace na zajištění rakety Ariane 6 pro vypuštění družice Sentinel-1D. Jde o čtvrtý satelit pro misi Sentinel-1 systému Kopernikus, který by měl odstartovat ve druhé polovině letošního roku.

Dohoda byla podepsána na 17. Kosmické konferenci v Bruselu. Zajišťuje start družice Sentinel-1D na palubě evropské rakety Ariane 6 se dvěma pomocnými motory. Ta je označována jako Ariane 62.

Ředitel pro družicovou navigaci a pozorování Země při Evropské komisi Christoph Kautz k tomu uvedl: „Dohoda potvrzuje důležitost potřeby mít Sentinel-1D na oběžné dráze co nejdříve, abychom vyztužili misi Sentinel-1. Tedy misi, která je zásadní pro systém Kopernikus, který komponentem pozorování Země v rámci kosmického programu Evropské unie.“

Díky startu plánovanému na konec letošního roku se družice Sentinel-1D přidá ke svému sesterskému satelitu Sentinel-1C, který byl vypuštěný loni v prosinci. Sentinel-1D nahradí starší Sentinel-1A, která pracuje na oběžné dráze už skoro jedenáct let. Tedy více, než byla její plánovaná životnost.

Mise Sentinel-1, která byla vyvinutá pro Evropskou komisi, je tvořená konstelací dvou identických družic pohybujících se na shodné oběžné dráze, ale v rozestupu 180 stupňů. Tím je dosaženo optimální globální pokrytí a dodávka dat pro systém Kopernikus.

Zásluhou pokročilé radarové technologie poskytující nepřetržitou dodávku – bez ohledu na počasí nebo denní či noční dobu – snímků zemského povrchu nastavila mise Sentinel-1 systému Kopernikus laťku pro kosmická radarová zařízení proklatě vysoko.

Mise se podílí na mnoha službách a aplikacích systému Kopernikus. Mezi ně patří monitorování arktického ledu, sledování ledovců, rutinní mapování moří a měření pohybu ledovců.

Stejně tak má zásadní roli při průzkumu moří. Jde třeba o detekci ropných skvrn, sledování lodí pro námořní bezpečnost nebo monitorování nelegálních rybářských aktivit.

Kromě toho je široce využíván k pozorování deformací povrchu způsobených propady, zemětřesením či sopečnou činností, stejně jako pro mapování lesů, vody nebo půdních zdrojů.

Mise je také klíčová při podpoře humanitární pomoci a při reakci na celosvětové krize.

Sentinel-1C a Sentinel-1D přinášejí nové schopnosti v oblasti detekování a monitorování námořního provozu skrze přístroj AIS (Automatic Identification Systém).

Systém se skládá ze čtyř palubních antén a optimalizuje zachytávání signálů vysílaných loděmi. Tyto obsahují kritické detaily jako je identita lodí, jejich poloha a směr plavby, což společně umožňuje přesné sledování.

Ředitel kosmické dopravy v ESA Toni Tolker-Nielsen konstatoval: „Díky možnosti volby z dvou nebo čtyř pomocných motorů a nového restartovatelného horního stupně nabízí Ariane 6 Evropě větší efektivitu a možnosti vynášení širokého spektra družic nebo sond.“

„Podpis kontraktu zdůrazňuje význam spolupráce a využití příslušných odborných znalostí k posílení evropské role ve vesmíru, stejně jako posílení naší kolektivní odpovědnosti za ochranu planety.“

Ředitelka programů pozorování Země Simonetta Cheliová dodala: „Družice Sentinel-1 vyvinuté ESA jsou vybavené nejmodernější technologií, která poskytuje kritická data přinášející zásadní výhody jak společnosti, tak ekonomice.“

„Společně s našimi evropskými partnery jsme velmi rádi, že naši příští družici Sentinel-1 vynese do vesmíru raketa Ariane 6. Tím se otevře další kapitola dálkové průzkumu Země.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky