Dvojice nových družic znamená další rozšíření systému Galileo

Sdílet:


Největší evropská družicová konstelace se stala ještě větší, a to po startu dvou nových navigačních družic Galileo na palubě rakety Sojuz. Ta vzlétla z evropského kosmodromu ve Francouzské Guayaně 5. prosince. Družice Galileo s pořadovými čísly 27 a 28 rozšířily stávající konstelaci 26 satelitů na oběžné dráze. Galileo poskytuje nejpřesnější globální družicovou navigaci; služeb systému využívá více než 2,3 miliardy uživatelů na světě.

Ředitel navigace v ESA Paul Verhoef komentuje: „Dnešní start představuje jedenácté vypuštění operačních družic Galileo v průběhu deseti let. Tato dekáda se nesla ve znamení tvrdé práce všech evropských partnerů programu Galileo a evropského průmyslu. Během této doby se Galileo etabloval jako funkční systém, který začal poskytovat své úvodní navigační služby (IS, Initial Services) v roce 2016. S novými družicemi zvyšujeme robustnost konstelace, takže můžeme nabídnout vyšší záruky na poskytované služby.“

Nosič Sojuz VS-26 provozovaný Arianespace a zakoupený ESA vzlétl s dvojicí družic (každá 715 kg) z Francouzské Guayany 5. prosince v 1:19 h středoevropského času. Všechny stupně rakety pracovaly dle plánu a horní stupeň Fregat dopravil satelity na cílovou orbitu ve výšce 23525 km. Stalo se tak 3 hodiny 54 minut po vzletu.

Družice stráví několik následujících týdnů manévrováním na finální pracovní dráhy ve výšce 23222 km za použití svých palubních raketových motorů. Zároveň budou jejich palubní systémy postupně kontrolované pro operační použití. Tato fáze letu je známá jako LEOP (Launch and Early Operations Phase).

ESA, která je zodpovědná za návrh, vývoj, nákup, testování a kvalifikační zkoušky systému Galileo, stejně jako nad dohledem nad jeho technickými vývojem. Což mimochodem vedlo k nedávné modernizaci pozemního řídicího systému Galilea. Ostatně, zásluhou toho je možné, aby fáze LEOP byla prováděna přímo operátorem systému Galileo, společností SpaceOpal, přímo z vlastního řídicího střediska v německém Oberpfaffenhofenu. Stalo se tak poprvé v historii namísto toho, aby bylo využito externí zařízení. Veškeré operace v rámci LEOP jsou prováděné v zodpovědnosti agentury EUSPA (EU Agency for the Space Programme).

„Nedávno proběhla aktualizace pozemního řídicího segmentu umožňuje letovým kontrolorům provádět dohled nad větším počtem družic Galileo najednou,“ dodává hlavní operační důstojník EUSPA (organizace pověřená řízením operací a poskytováním služeb systému Galileo) Pascal Claudel. „Bylo to zásadní, protože se připravuje mnoho dalších startů družic Galileo. Systém se stal celosvětovou konstantou a jeho kontinuita plus technická mimořádnost jsou zajištěny dlouhodobě.“

Právě vypuštěné družice jsou první dvě ze zbývající dvanáctikusové série satelitů Galileo první generace, které představují vylepšenou verzi stávajícího designu FOC (Full Operational Capability). Každá z nich je vyrobena a testována firmou OHB v Německu. Navigační vybavení dodává Surrey Satellite Technology Ltd. z Velké Británie. Další prvky družic jsou pak vyráběny po celé Evropě.

Následně putovaly na závěrečnou evropskou zastávkou před odesláním do Francouzské Guayany na start: do testovacího střediska kosmické techniky ESA ESTEC (European Space Research and Technology Centre) v Nizozemsku. Jde o největší zařízení svého druhu v Evropě. Aktuálně je zde dalších šest družic Galileo, které prochází testováním nebo jsou tu skladovány před odesláním do Jižní Ameriky.

Všech zbývajících deset exemplářů první generace družic Galileo bude vypuštěno v následujících třech letech. Poté bude následovat nejpokročilejší, nejvýkonnější a především plně překonfigurovatelná řada navigačních družic druhé generace GSG (Galileo Second Generation).

ESA v současnosti vyvíjí tyto satelity druhé generace ve spolupráci s evropským průmyslem. Pracují na nich dvě nezávislá konsorcia, což zajišťuje konkurenceschopnost a zálohu. První start druhé generace se očekává v roce 2024.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky