ESA a Mattel vydali panenku Barbie v podobě astronautky Samanthy Cristoforettiové. Stalo se tak při příležitosti Světového kosmického týdne 2021, jehož tématem je „Ženy ve vesmíru“. Cílem akce je podpořit dívky v tom, aby se staly příští generací kosmonautek, inženýrek nebo kosmických výzkumnic.
Donedávna byla Barbie „Samantha Cristoforettiová“ jen jedna jediná svého druhu, nyní je k dispozici napříč celou Evropou. Část výtěžku z prodeje nové panenky Barbie bude darována organizaci Women in Aerospace Europe (Ženy v letecko-kosmické Evropě), aby šlo vytvořit stipendia pro inspiraci budoucí generace.
Partnerství ESA a Barbie se datuje do roku 2019, kdy oddělení ESA Communications Partnerships Unit zařídilo, aby dvě unikátní panenky Samanthy Cristoforettiové byly využité firmou Barbie Mattel Italia k propagaci jejich dlouhodobého projektu „Dream Gap Project“.
Tento projekt se zaměřil na výzkum, který ukázal, že díky kulturním stereotypům a pod vlivem médií, si mladé dívky myslí, že poté, co vyrostou, nejsou vhodné pro určitý typ aktivit.
Výzkum také ukázal, že ženy jsou stále nedostatečně zastoupené v oborech STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) a už od útlého věku dívky uvádí, že jsou si méně jisté v matematických znalostech na škole. Což v konečném důsledku znamená, že přicházejí o potenciálně naplňující a dobře placená místa v průmyslu.
Barbie má za sebou přes 55 let inspirování dívek pro kosmická povolání, protože první panenka Barbie astronautky se „procházela po Měsíci“ už v roce 1965. Barbie už byla astrofyzičkou, kosmickou výzkumnicí i astronautkou a panenky byly vytvořené tak, aby zpodobňovaly předlohy ze skutečných životů, jako je astronautka NASA Sally Rideová, kosmonautka Roskosmosu Anna Kikina a nyní i kosmonautka ESA Samantha Cristoforettiová.
V rámci pokračující spolupráce s Barbie se panenka Samanthy Cristoforettiové vydala na parabolický let Zero-G, stejně jako umožnila vznik vzdělávacím materiálům pro rodiče i učitele. Ty vznikly ve spolupráci s ESA. Jejich cílem je představit různá kosmická povolání a přinést dětem na základních školách co nejvíce informací o vesmíru. Zdroje a videa je možné stáhnout zde.
Novým aspektem spolupráce je pak vytvoření stipendia, které je dostupné od Women in Aerospace Europe. Jde o neziskovou mezinárodní organizaci se sídlem v Nizozemsku, která má za cíl propagovat diverzitu a výjimečnost v evropském letecko-kosmickém sektoru.
Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).