ESA přivítala Slovinsko jako 23. členský stát

Sdílet:


Slovinsko se stalo 23. členským státem Evropské kosmické agentury. Přístup oslavilo dnem kosmickým aktivit. Mezi nimi bylo i televizní vysílání v hlavním čase ze Střediska kosmických technologií Hermana Potočnika ve Vitanje.

Klíčové řeči pronesli premiér Slovinska Dr. Robert Golob a generální ředitel ESA Josef Aschbacher, kteří podepsali Dohodu o přístupu Slovinska ke Konvenci ESA dne 18. června 2024. Po ratifikaci slovinskou vládou uložilo Slovinsko ratifikační nástroj ke Konvenci ESA v Paříži a 1. ledna 2025 se stala plnohodnotným členským státem ESA.

Dr. Golob se odkázal na motto slovinské kosmické strategie „malé na Zemi, velké ve vesmíru“ a popsal budoucí ambice v kosmickém průzkumu a vývoji, stejně jako v oblasti vesmírných aplikací.

„V kosmických aktivitách investujeme do naší budoucnosti, do výzkumu a vývoje. A navíc také do růstu obchodních příležitostí,“ uvedl. „Slovinsko je odhodláno být významným kosmickým hráčem, protože potenciál tohoto oboru je velký.“ Dr. Golob také zdůraznil úspěchy Slovinska v oblasti dálkového průzkumu Země, což je zvláště důležité pro zemi s různými geografickými rysy a zranitelnostmi vůči klimatické změně.

Generální ředitel ESA slíbil, že Slovinsko nyní bude ještě blíže vesmíru: „Slovinsko přináší do ESA mimořádné možnosti. Třeba odbornost ve výcviku mezinárodních astronautů, pokroky v umělé inteligenci, správě dat a průkopnickou práci v oboru mikrodružic. Vědecké výsledky a podnikatelský duch nepochybně obohatí naši společnou misi.“

Josef Aschbacher také poděkoval ministrovi a státnímu tajemníkovi zodpovědnému za kosmické záležitosti, pánům Matjazu Hanovi a Matevži Frangežovi, stejně jako Slovinské kosmické kanceláři a ředitelům ESA plus kolegům, kteří v posledních šestnácti letech pomohli prohloubit zapojení Slovinska do ESA. Ministr Han pak ve svém projevu ocenil výsledky, kterých již dosáhl rychle rostoucí slovinský kosmický sektor.

Slovinsko nejprve v roce 2008 podepsalo s ESA Dohodu o spolupráci. Od té doby se slovinské firmy a výzkumné instituce podílely na desítkách kontraktů z oblasti kosmického průzkumu, dálkového sledování Země a vývoje nových technologií. V roce 2021 byla inaugurována ve středisku Planica Nordica krátkoramenná centrifuga ESA Short-Arm Human a v roce 2024 tu byla otevřena kancelář ESERO.

Generální ředitel přivítal Slovinsko do „rodiny ESA“, stejně jako se zmínil o nadcházejícím zasedání Rady ESA na ministerské úrovni v listopadu 2025. Uvedl, že předložené návrhy by měly odpovídat ambicím Evropy a ambicím každého členského státu, nyní včetně Slovinska.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky