ESA vyzývá evropské firmy, aby předložily návrhy na komerční dopravní služby na a z Mezinárodní kosmické stanice, stejně jako z budoucích komerčních základen na nízké oběžné dráze Země.
Tímto způsobem se ESA snaží rozšířit kapacity pilotovaných letů o komerční nákladní mise na nízkou oběžnou dráhu. Jde o součástí strategie Terrae Novae, která je zaměřena na pilotovaný a robotický průzkum.
„ESA a její členské státy se připravují na okamžik, kdy Mezinárodní kosmická stanice doslouží. Tedy na dobu, kdy kosmické agentury budou zákazníky, ovšem už ne vlastníky kosmické infrastruktury.“
„V tomto kontextu nabízí ESA příležitosti evropskému průmyslu na poskytování nákladních dopravních služeb, které by směřovaly na Mezinárodní kosmickou stanici a na další budoucí destinace na nízké oběžné dráze Země,“ vysvětluje manažer programu ISS v ESA Frank De Winne.
Tento komerční přístup už byl na Mezinárodní kosmické stanici představený na experimentech probíhajících uvnitř a již brzy i vně evropského výzkumného modulu Columbus. Dalším příkladem, který připraví cestu pro komerční služby ve vesmíru, je plán ESA vybudovat konstelaci komunikačních a navigačních družic u Měsíce, která se bude jmenovat Moonlight.
Firmy by měly přijít s řešeními, která nabídnou dopravu minimálně dvou tun nákladu v hermetizovaném prostředí na Mezinárodní kosmickou stanici a přistání s jednou tunou. A to před koncem roku 2028 v rámci demonstrační mise. Náklad vracející se zpět na Zemi představuje pro vědeckou komunitu velké plus, neboť přináší získané vzorky k dalšímu zkoumání.
„Zveřejněním této výzvy vytváříme podpůrné schéma, jehož pomocí soukromé společnosti získávají od ESA podporu pro rozvoj služeb na Mezinárodní kosmické stanici a na budoucích komerčních základnách obíhajících na oběžné dráze Země,“ vysvětluje Frank De Winne.
Společnosti si ponechají plnou autoritu v projektu, stejně jako plnou zodpovědnost. Podpora ESA má představovat pouze zlomek financí nezbytných pro realizaci vývoje systému dopravy nákladu a realizaci demonstračního letu.
ESA a vybrané společnosti se dohodou na milnících, které budou představovat technická a finanční kritéria. Na tomto odkazu jsou další detaily a návod, kterak předložit svůj návrh.
Všechny otázky budou zodpovězeny na webináři, který se uskuteční 15. června v 10:00 h středoevropského času (9:00 h GMT).
Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).