Hubbleův kosmický teleskop, což je společný projekt NASA a ESA, změřil velikost nejbližší planety podobné Zemi, která přešla přes kotouč své mateřské hvězdy. Toto uspořádání, které se nazývá tranzit, otevírá dveře k dalším studiím týkajícím se toho, jaký typ atmosféry – pakliže vůbec nějaký – může tento kamenný svět mít.
Drobná planeta LTT 1445Ac byla poprvé pozorována družicí NASA TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) v roce 2022. Geometrie orbitální roviny planety vzhledem k její hvězdě při pohledu ze Země však byla nejistá, protože TESS nemá požadované optické rozlišení. Což znamená, že detekce byla provedena pouze částečným tranzitem, kdy planeta prolétne pouze malou částí disku mateřské hvězdy. Z toho se dá odvodit jen nepřesná spodní hranice průměru planety.
„Existovala možnost, že tento planetární systém má neobvyklou geometrii. Pokud by to tak bylo, nezměřili bychom velikost správně. Ale díky schopnostem Hubbleova kosmického teleskopu jsme byli schopni průměr planety určit,“ vysvětluje Emily Passová z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics v Cambridge (stát Massachusetts).
Pozorování provedená Hubbleovým kosmickým teleskopem ukazují, že planeta přechází přes disk hvězdy zcela normálně. A že má skutečnou velikost odpovídající pouze 1,07násobku průměru Země. To znamená, že planeta je skalnatý svět, jako Země, s přibližně stejnou povrchovou gravitací. Nicméně má povrchovou teplotu zhruba 260 stupňů Celsia, takže je na ní příliš horko pro život v takové podobě, v jaké ho známe.
Planeta obíhá kolem hvězdy LTT 1445A, která je součástí trojitého systému tří červených trpaslíků, který se nachází 22 světelných let daleko v souhvězdí Eridanus. Hvězda má dvě další známé planety, které jsou větší než LTT 1445Ac. Pár dvou dalších trpasličích hvězd, LTT 1445B a C, leží asi 4,8 miliardy km daleko od LTT 1445A, což mimochodem také určil Hubbleův teleskop. Zarovnání tří hvězd a okrajová dráha známých planet naznačuje, že vše v systému je v jedné rovině.
„Transitující planety jsou úžasné, protože jejich atmosféru můžeme charakterizovat spektroskopií. A to nejen pomocí Hubbleova teleskopu, ale také pomocí Kosmického teleskopu Jamese Webba. Naše měření je důležité, protože odhaluje, že se pravděpodobně jedná o velmi blízkou terestrickou planetu. Následující pozorování by nám měla dovolit lépe chápat rozmanitost planet kolem jiných hvězd,“ říká Emily Passová.
Doplňuje ji profesorka Laura Kreidbergová z Max Planck Institute for Astronomy v Heidelbergu (Německo): „Hubbleův teleskop zůstává klíčovým prvkem v naší schopnosti charakterizovat exoplanety. Existuje jen velmi málo planet zemského typu, které jsou dostatečně blízko, abychom se dozvěděli více o jejich atmosféře. Ve vzdálenosti pouhých 22 světelných let je LTT 1445Ac z galaktického hlediska hned za humny, takže je to jedna z nejlepších planet na obloze, kterou lze sledovat. A o charakteristice jejíž atmosféry se můžeme dozvědět více.“
Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).