Novátorské nápady pro využití kosmických aktivit ke zlepšení života na Zemi během koronavirové pandemie se stávají realitou. A to díky iniciativě sponzorované italským Ministerstvem pro inovaci a digitalizace, Italské kosmické agentuře a ESA.
Předloženo bylo zhruba 130 nápadů, přičemž více než dvě desítky z nich jsou nyní implementovány.
Do projektů jsou přitom zapojené i některé z nejprestižnějších lékařských institucí v Itálii jako například Národní institut pro infekční choroby „Lazzaro Spallanzani“, Gasliniho pediatrická nemocnice, Poliklinická univerzita fondu Agostino Gemelliho a Nemocnice „Luigi Sacco“.
„Vesmír pro děti“ cíli na propagaci dobrého mentálního zdraví mezi dětmi a dospívajícími změnou jejich vnímání pandemie. Oslovuje děti a mládež tím, že jim nabízí video s reálnými herci, kteří jsou stejného věku jako oni sami. Děti mohou řídit rychlost plynutí času a posloupnost děje příběhu, aby určily výsledek videa, které obsahuje psychologické podpůrné strategie založené na výzkumech prováděných psychology ze špičkové Gasliniho pediatrické nemocnice.
Protože různé oblasti mají různá omezení přijatá za účelem zvládnutí pandemie, tak systém využívá družicovou navigaci k upravování obsahu dle toho, kde dítě žije. Školák v Puglii tak dostane jiný typ informace, než jeho vrstevník v Benátsku.
Vývojářská firma Hypex bude poskytovat služby ve spolupráci s produkční společností Digivox a zaměstnanci nemocnice Gaslini.
Mládež také bude moci psát kódy, které budou umožňovat realizovat experimenty z Mezinárodní kosmické stanici přímo z domu. Iniciativa vychází z existujících školních programů.
Pokročilá verze programu DreamCoder má totiž i virtuální třídu, která umožňuje provádět lekce dálkového vzdělávání. To dovolí studentům vylepšit své znalosti programováním a analýzou experimentů na Mezinárodní kosmické stanici.
Systém běží na Nanoracks v partnerství s firmou Rina Consulting z Janova.
Zatímco React-2 bude řešit komunikaci mezi nemocnicemi, primární péčí, operátory rychlé pomoci, civilní obranou a místními plus národními úřady. Umožní každému využívat tolik jeden nástroj ke koordinaci svého úsilí, takže se zvýší stupeň spolupráce, komunikace a zjednoduší rozhodovací procesy. Součástí pilotní verze projektu budou i Policlinico Universitario Fondazione Agostino Gemelli a National Institute for Infectious Diseases „Lazzaro Spallanzani“.
Ministryně pro technologické inovace a digitalizaci Paola Pisano k tomu uvedla: „Kosmické technologie musí být využívané pro zlepšení života lidí. Projekt, který jsme vybrali, ukazuje, že je to možné: pomůže lidem, školám a zdravotnickým zařízením lépe řídit obtíže, které s sebou přinesla pandemie COVID-19. Kosmické technologie také mohou být nasazené v dalších oblastech, jako je mobilita, monitorování infrastruktur a zachování uměleckého a kulturního dědictví.“
Prezident Italské kosmické akademie Giorgio Saccoccia uvedl: „Pestrost a vysoká kvalita vybraných projektů demonstruje základní roli družicové technicky a kosmické technologie při zvládání dopadů pandemie. Tyto projekty ukazují vysokou úroveň malých a středních podniků v národním hospodářství.“
Ředitel telekomunikací a integrovaných aplikací v ESA Elodie Viau uvádí: „Jsme hrdí, že můžeme podporovat evropské firmy při nasazování jejich skvělých nápadů, kterými reagují na pandemii. Díky tomu můžeme názorně demonstrovat velkou hodnotu vesmíru, kterou přinášíme lidem na Zemi.“
Podsekretář prezidentské rady italských ministrů Riccardo Fraccaro doplňuje: „Vývoj kosmických aktivit nám dovoluje čelit výzvám, se kterými se nyní musíme konfrontovat. Kosmické technologie mají zásadní vliv na inovativní řešení, s jejichž pomocí řídíme krizi způsobenou COVIDem-19. Silná odpověď ze strany italských firem jasně ukazuje, že je většina naší země v první linii na tomto bitevním poli a, jako vláda, jsme hrdí na naši podporu během ministerské rady ESA. Ta nám umožnila zvýšit rozpočet o 10 miliónů eur, aniž by z toho pro Itálii plynuly nějaké závazky.“
„Úspěch této výzvy ukazuje, že investice do vesmíru vždy přináší velký zisk. A to nejen v oblasti ekonomické, ale také vědecké a společenské.“
Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).