Kamera LIC1 na observatoři CILBO (Canary Long-Baseline Observatory) na Tenerife zachytila vrchol meteorického deště Perseidy v polovině srpna: za jedinou noc detekovala desítky meteorů. Jeden z nejúžasnějších každoročních meteorických dešťů, Perseidy, vznikl z úlomků komety Swift-Tuttle a jsou pozorovány už po tisíce let.
Videokamera s nočním viděním, kterou provozuje Výzkumná skupina meteorů (MRG, Meteor Research Group) při ESA nabízí výhled 22 krát 28 stupňů. V noci 11. srpna zaregistrovala celkem 61 meteorů, přičemž 45 z nich bylo klasifikováno jako Perseidy. V noci 10. srpna nalezla celkem 37 meteorů, zhruba polovina z nich byly Perseidy.
Podobné záznamy meteorů dovolují výzkumníkům určit přesnou dráhu každého tělesa, identifikovat jeho oběžnou dráhu kolem Slunce a často také těleso, z něhož pochází.
Meteoroidy jsou úlomky horniny pocházející z komet nebo asteroidů. Při vstupu do zemské atmosféry vytvářejí vizuální jev, který je nazývaný meteor. Typicky se meteory nacházejí ve výšce 80 až 120 km nad zemským povrchem.
Každoročně opakující se meteorický déšť Perseidy probíhá v červenci a srpnu s tím, že jeho vrchol je kolem poloviny srpna. Perseidy patří k nejjasnějším meteorickým dešťům a jsou zřejmě nejpopulárnější mezi amatérskými pozorovateli na severní polokouli, protože mohou být snadno pozorovány díky obvykle příznivému počasí. Jejich pozorování bylo poprvé zaznamenáno v roce 69 před letopočtem.
Perseidy jsou pojmenované po souhvězdí Persea, neboť vypadají jako by přicházely z jeho směru.
Ačkoliv jsou Perseidy nejznámější, pro vědce nepředstavují nejzajímavější meteorický déšť. Třeba Leonidy, které se vyskytují kolem poloviny listopadu, jsou schopné jednou za přibližně 33 let způsobit skutečnou meteorickou bouři s tisícovkou „zásahů“ každou hodinu.
Skupina MRG provozuje ještě další kameru v La Palma, přičemž i ona monitoruje množství meteorů v atmosféře. Kamery využívají software pro detekci meteorů MetRec, s jehož pomocí následně zaznamenávají data. Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).