Astronaut ESA Matthias Maurer byl jmenován ke svému prvnímu letu na Mezinárodní kosmickou stanici. Stalo se tak během setkání zástupců kosmických agentur Spojených států, Ruska, Japonska, Kanady a Evropy na konci loňského roku.
Mise Matthiase Maurera začne na podzim 2021. Bude druhým astronautem ESA, který poletí do vesmíru v rámci programu NASA CCP (Commercial Crew Programme). Předpokládá se, že poletí z Kennedyho kosmického střediska na Floridě jako člen posádky SpaceX Crew-3. Společně s ním poletí Raja Chari a Thomas Marshburn, oba astronauti NASA.
Mise počítá s přibližně šestiměsíčním pobytem astronauta ESA ve vesmíru. Během té doby uskuteční vědecké experimenty pro výzkumníky a mezinárodní partnery z celého světa.
Generální ředitel ESA Jan Wörner se dívá vpřed na první misi Matthiase Maurera a uvádí, že ISS je zářný příklad toho, co je možné dosáhnout, když se národy z celého světa spojí dohromady.
„Práce, které se věnujeme na Mezinárodní kosmické stanici, pomáhá zlepšovat životy na Zemi. A navíc se pomalu začínáme orientovat na cestu k Měsíci,“ uvádí.
„Dvě evropské mise v roce 2021 nám dovolí provést ještě více důležitých vědeckých a výzkumných projektů ve spolupráci s našimi mezinárodními partnery. Jsem potěšený, že tato spolupráce úspěšně pokračuje i více než dvacet let poté, co byla první posádka kosmické stanice vyslána do vesmíru.“
Matthias Maurer se oficiálně přidal k oddílu astronautů ESA v roce 2015 a je jediným jeho členem, který se zatím nepodíval do vesmíru. Ředitel pilotovaného a robotického průzkumu ESA David Parker říká, že jeho let a druhý let astronauta ESA Thomase Pesqueta před ním, jsou jasným závazkem evropských států přispět ke kosmickému průzkumu tak, jak se rozhodly členské státy ESA na ministerské konferenci Space19+ v roce 2019.
„Díky třicetiprocentnímu zvýšení ročního rozpočtu jsme schopni pokračovat v evropských letech na kosmickou stanici v tempu nejméně jedné mise za rok, což zajišťuje, že Evropa je ve vesmíru kvalitně zastoupena.“
„Nedávno podepsané Memorandum o porozumění s NASA také poskytuje tři letové příležitosti pro evropské astronauty pro lety na lunární základnu Gateway, kde budou žít a pracovat na oběžné dráze kolem Měsíce. Vstupujeme do nové úžasné éry kosmického průzkumu, v němž bude Evropa hrát klíčovou úlohu.“
Kromě oficiálního jmenování Matthias Maurer také představil jméno své první kosmické mise: Cosmic Kiss. Pečlivě vybraný název výpravy popisuje jako „deklaraci lásky pro vesmír“.
„Komunikuje speciální spojení, které stanice poskytuje mezi obyvateli Země a vesmírem,“ vysvětluje Matthias Maurer. „Také vyjadřuje hodnotu partnerství v průzkumu směrem k Měsíci a Marsu, společně s potřebou respektu, nutnosti ochrany a zachování podstaty naší mateřské planety, když hledáme udržitelnou budoucnost Země.“
„Těším se, že budu stavět na zvídavosti a znalostech těch, kdo se na cestu vydali přede mnou. Budu sdílet své zážitky jako velvyslanec Evropy na oběžné dráze,“ dodává.
Při tvorbě emblému mise Cosmic Kiss se Matthias Maurer inspiroval „nebeským diskem z Nebry“ („Himmelsscheibe von Nebra“), což je nejstarší známé realistické vyobrazení noční oblohy, stejně jako plaketami na sondách Pioneer a deskami Voyager Golden Records, které byly s poselstvím ze Země poslány do neznáma.
„Tyto artefakty zachycují fascinaci vesmírem, která se klene napříč věky. Od počátku času lidé vzhlíží vzhůru a snaží se pochopit původ života a vesmíru,“ vysvětluje.
Emblém mise obsahuje několik kosmických prvků včetně Země, Měsíce a hvězdokupy Plejád. Zachycuje také Mars, jednu ze tří klíčových destinací průzkumu ESA v následující dekádě. Ten má podobu malé červené tečky, která má znázorňovat vzdálenost k němu. Ovšem nejvýraznějším prvkem je zjednodušená srdci podobná Mezinárodní kosmická stanice, která má tvar úderu lidského srdce na spojnici Země a Měsíce.
Matthias Maurer se narodil v Sársku na jihozápadě Německa, ale studoval ve čtyřech různých zemích. Získal doktorát z materiálového inženýrství a dosáhl národního uznání za mimořádný výzkum.
V roce 2016 se podílel na analogové misi NASA NEEMO 21. Tehdy strávil 16 dní pod vodou jako člen posádky testující strategie průzkumu a nástroje pro budoucí mise na Mars. Také se účastnil nácviku přežití pro přistání na moři u pobřeží Číny s astronautkou ESA Samanthou Cristoforettiovou a sedmi čínskými „taikonauty“. Podílel se také na několika geologických cvičeních, které byly spojené s budoucím lunárním průzkumem.
Před svou nominací působil Matthias Maurer v Evropském středisku astronautů ESA v německém Kolíně nad Rýnem, kde byl zapojený do projektu vývoje simulačního zařízení ESA nazvaného Luna Moon.
Je nadšený z příležitosti spojit lásku k vědě a technice s mezinárodní spoluprací a dobrodružstvím. Těší se, až se podělí s dalšími členy posádky o chuť své domovské oblasti díky nedávné soutěži spojené s výběrem tradičního sárského jídla pro let do vesmíru.
Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).