Kosmonautka Samantha Cristoforettiová se vrací na Zemi

Sdílet:


Kosmonautka ESA Samantha Cristoforettiová se vrací zpět na Zemi společně s astronauty NASA Kjellem Lindgrenem, Bobem Hinesem a Jessicou Watkinsovou. Zakončí tak svoji druhou misi na Mezinárodní kosmickou stanici, která měla jméno Minerva.

Mise Samanthy Cristoforettiové Minerva začala 27. dubna 2022, kdy odstartovala z Kennedyho kosmického střediska v USA v lodi Crew Dragon pojmenované Freedom.

Po příletu na kosmickou stanici byla Samantha Cristoforettiová přivítána dalším kosmonautem ESA Matthiasem Maurerem. Nejen že byla přítomnost této kosmické dvojice vzácným momentem pro Evropu, ale byla i jasnou zprávou o tom, že evropská vesmírná stopa se zvětšuje. Po hladkém předání směn začala Samantha Cristoforettiová pracovat na Mezinárodní kosmické stanici na unikátním vědeckém programu.

V rámci mise Minerva se Samantha Cristoforettiová věnovala početným evropským a mnoha dalším mezinárodním experimentům v mikrogravitaci. Tyto experimenty pokrývají širokou paletu disciplín.

Z mnoha experimentů bude těžit třeba zdravotnictví. Jde třeba o pokus Acoustic Diagnostics, který studuje vliv působení hluku na lidský sluch. Podobně experiment European Myotones poskytne důležitá data o udržování svalů ve správné kondici, z čehož mohou mít velký prospěch všichni, kdo na celém světě navrhují terapie pro pacienty.

Ovšem výzkumy Samanthy Cristoforettiové ve stavu beztíže neposkytly pouze odpovědi na biologické otázky. Podstatná část experimentů se zaměřovala na materiály budoucnosti. Třeba pokus PASTA (Particle Stabilised Emulsions and Foams) se zaměřoval na fyziku emulzí, což může přinést vylepšení do produkce potravin.

Byly také zkoumány vlastnosti slitin kovů a antimikrobiálních povrchů. Mohou totiž vést ke vzniku nových a vylepšených stavebních materiálů pro budoucí kosmické lodě nebo pro stavby zde na Zemi.

Ačkoliv mise nebyla první návštěvou Samanthy Cristoforettiové na Mezinárodní kosmickou stanici, byla přesto plná zlomových momentů.

Dne 22. července uskutečnila Samantha Cristoforettiová svůj první výstup do otevřeného prostoru, kdy společně s ruským kosmonautem Olegem Artěmjevem pracovala na zprovoznění manipulátoru ERA (European Robotic Arm). Evropský manipulátor má schopnost „chůze“ mezi různými přípojnými body na stanici, přičemž nabízí zachytávání, dopravu nebo instalaci různých nákladů. Kromě toho ovšem kosmická vycházka představovala i jinak významný mezník: šlo o historicky první výstup Evropanky ve skafandru.

Dne 28. září pak Samantha Cristoforettiová převzala roli velitele stanice: stala se pátým Evropanem (a první evropskou ženou) v této pozici. Jako velitel byla Samantha Cristoforettiová zodpovědná za výkon a pohodu svých kolegů na oběžné dráze, udržování efektivní komunikace se Zemí a koordinaci aktivit posádky v případě nouze. Na konci své mise pak zajistila hladký přechod mezi Expedicí 67 a Expedicí 68.

Dalším důležitým aspektem mise Samanthy Cristoforettiové bylo, že se její aktivity neomezily pouze na hranice laboratoře. Ze svého domova na palubě Mezinárodní kosmické stanice se starala o široké on-line publikum, přičemž se stala prvním astronautem, který svoji komunikaci přenesl na TikTok. Její účet se stal skutečnou bonanzou letmých pohledů na život na kosmické stanici a upoutal pozornost sledujících seznamováním s tím, kterak to na oběžné dráze funguje a co se zde den po dni děje. Zaznamenávala osobní odpovědi na dotazy od zvědavých sledovatelů, čímž během své mise oslovila milióny uživatelů TikToku.

Samantha Cristoforettiová coby silná zastánkyně zdraví žen se podílela na osvětě týkající se osteoporózy a vzdělávala sledující, kterak je důležité zvedat těžké věci a správně se stravovat, aby si zajistily pevné kosti i ve vyšším věku. Na druhém konci spektra se pak virtuálně vydala na německý Gamesccon, což je každoroční konference videoher streamovaná živě do statisíců domácností na světě, aby inspirovala technologicky smýšlející diváky k investování svých dovedností do služeb vědy.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky