Protože hrozí, že extrémní meteorologické jevy budou s příchodem klimatické krize častější a výraznější, nebylo nikdy tak jako dnes důležité mít přesné a rychlé předpovědi počasí. ESA a Eumetsat usilovně pracují na tom, aby zajistily, že v příštích desetiletích bude existovat neustálý proud dat o počasí z vesmíru a že tato data budou přicházet rychleji a budou přesnější ve srovnání s tím, co máme k dispozici dnes. Je proto příhodné, že na Světový den meteorologie (23. března) získala ESA jistotu, že první z nové generace meteorologických družic MTG-I (Meteosat Third Generation Imager) prošla skrze kritické testy a vše nyní směřuje ke startu plánovanému na prosinec.
Po úspěchu první a druhé generace družic Meteosat převezme brzy vládu třetí generace Meteosat Third Generation (MTG), která zajistí kontinuitu dat z geostacionární dráhy pro předpovídání počasí pro následující dvě dekády.
Nová generace meteorologických družic nabídne významné zlepšení stávajících snímkovacích kapacit, které aktuálně poskytují družice MSG (Meteosat Second Generation), monitorovacích kapacit blesků v reálném čase a včasné výstrahy před silnými bouřemi v blízkém infračerveném spektru.
Mise MTG se skládá ze dvou typů družic: čtyř fotografických MTG-I (Imagers) a dvou MTG-S (Sounders).
První družice z rodiny MTG-I (označovaná jako MTG-I1) se připravuje ke startu před koncem letošního roku. V plném proudu jsou jak přípravy na start, tak na pobyt na geostacionární dráze ve výšce 36 tisíc kilometrů nad rovníkem.
Loni v listopadu byla družice umístěna do rozměrné tepelně-vakuové komory v továrně Thales Alenia Space ve francouzské Cannes. Po úvodních zkouškách následovala náročná pětitýdenní kampaň, kdy byl satelit ve vakuové komoře vystavený působení stejných extrémních teplot, které na něj čekají na orbitě.
Družice MTG-I1 prošla testy na výbornou. To znamená, že všechny módy provozu satelitu musely bezchybně fungovat jak v extrémním horku, tak v extrémním chladu. Stejně tak přežila zkušební „zapnutí“ z ledových neoperačních podmínek.
Po vyjmutí ze zkušební komory testy potvrdily, že nedošlo k žádnému dopadu na přístroje a jejich nastavení. Družice tak mohla být připravena k dalším prověrkám, které měly podobu mechanických testů. I ty proběhly bez problémů.
Manažer programu Meteosat v ESA Paul Blythe vysvětluje: „Po instalaci více než 400 akcelerometrů a jejich kabeláže a po natankování zhruba dvou tun směsi simulující pohonné látky byla družice umístěna na vibrační stůl. Během následných zkoušek jsme z ní ‘vytřásli duši’. I to zvládla bez ztráty kytičky.“
„Opět lze jen děkovat extenzivním vývojářským aktivitám na modulu i přístrojovém vybavení, takže během testů na nás čekalo jen velmi málo překvapení. Družice tak potvrdila svoji plnou kompatibilitu s nosnou raketou Ariane 5.“
Na řadě je ještě další řada testů, k nimž patří kontrola nasazení družice na adaptér a její následné uvolnění. Ty provede společnost Arianespace. Pak bude následovat akustické testování, finální seřízení a referenční test výkonu.
Družice pak postoupí k závěrečným funkčním zkouškám. Mezi nimi bude ověření systému pro startovací a úvodní fázi letu LEOP (Launch and Early Orbit Phase) ve spolupráci s pozemními kontrolními středisky organizací Eumetsat a Telespazio.
Zároveň se připravuje finální dokumentace pro Kvalifikační a akceptační revizi. Doprava družice na evropský kosmodrom ve Francouzské Guayaně je plánovaná na počátek října, přičemž k vypuštění by mělo dojít kolem poloviny prosince.
Programový manažer Meteosatu Paul Blythe to komentuje: „Vývoj MTG byl dlouhý a představoval skutečnou výzvu, ale úspěch těchto klíčových zkoušek prokázal zápal, zaujetí a vysokou úroveň na všech úrovních konsorcia MTG, které tvoří více než 100 subkontraktorů. Výstupem je družice MTG-I1, evropský produkt světové třídy.“
MTG je společný projekt ESA a organizace Eumetsat. ESA je zodpovědná za definici a implementaci družic MTG a funguje jako prokurista odpovídajícího hardware, zatímco na bedrech Eumetsatu leží zodpovědnost za provoz satelitů po dobu celé jejich plánované životnosti. Družice MTG nahradí současný operační systém MSG (Meteosat Second Generation).
Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).