Mise, která má odhalit tajemství lesů

Sdílet:


Po letech náročného vývoje je další družice ESA z rodiny Earth Explorer pojmenovaná Biomass připravená k odeslání na evropský kosmodrom ve Francouzské Guayaně, kde se v průběhu jara vydá na palubě rakety Vega-C na oběžnou dráhu naší planety.

Před závěrečnými přípravami a odesláním na kosmodrom měli zástupci médií unikátní příležitost spatřit družici v čisté místnosti v prostorách firmy Airbus (Toulouse, Francie).

Lesy, často označované jako „zelené plíce planety“, ročně absorbují z atmosféry kolem 8 miliard tun oxidu uhličitého. Odlesňování společně se snižováním kvality lesů, které se děje zvláště v tropických oblastech, vedou k tomu, že v lesích uložený uhlík se uvolňuje zpět do atmosféry.

Kvantifikace globálního koloběhu uhlíku je zásadní pro pochopení toho, kterak lesy mění naše klima – stejně jako pro pochopení všech následných důsledků.

Nová mise Biomass byla navržena právě proto, abychom na tyto otázky dokázali nalézt odpovědi.

Zatímco typ lesního porostu a jeho rozsah je pozorovatelný jinými družicemi, Biomass je prvním satelitem s radarem SAR (Synthetic Aperture Radar) pracujícím v pásmu P. Jde o přístroj schopný pronikat skrze korunu lesa a měřit jeho biomasu: dřevité kmeny, větve a stonky, v nichž stromy ukládají většinu uhlíku.

Měření lesní biomasy může být využité ke spočítání množství uloženého uhlíku, jehož kvantifikace je hlavním cílem mise Biomass.

Data z mise Biomass pomohou odstranit zásadní nejistoty při výpočtech množství uloženého uhlíku a jeho proměn, včetně změn spojených se změnami využití zemského pokryvu, odlesňování nebo naopak obnovy lesů.

S tím, jak se blíží plánovaný dubnový termín startu, nyní družice prošla posledním kolem testů a kontrol v Toulouse. V nejbližší době bude pečlivě zabalena a odeslána do Francouzské Guayany.

Manažer projektu Biomass v ESA Michael Fehringer uvádí: „Našim hlavním kontraktorem pro misi je Airbus ve Velké Británii, ale do vývoje a testování družice bylo v konečném důsledku zapojeno více než padesát firem ze dvaceti zemí.“

„Kromě toho firma L3Harris ze Spojených států vyrobila impozantní drátěný rozkládací reflektor o průměru 12 metrů, který už je složený a připravený na start. Projekt ukazuje sílu mezinárodní spolupráce a technologické dokonalosti.“

Ředitelka programů dálkového průzkumu Země v ESA Simonetta Cheliová dodává: „Je úžasné vidět pyšnou a dokončenou družici. Ráda bych při této příležitosti poděkovala našim průmyslovým partnerům za práci, kterou odvedli.“

„A těšíme se, že tato technologická dokonalost se přetaví v dokonalost vědeckou ve chvíli, kdy bude družice na oběžné dráze a začne sbírat tak potřebná data týkající se fungování planety Země a koloběhu uhlíku.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky