Moravská družice BDSAT úspěšně odstartovala na palubě rakety Falcon 9

Sdílet:


V pátek 1. 4. 2022 v 19.41 SELČ zamířila na oběžnou dráhu družice BDSAT. Jde o miniaturní družici o rozměrech 10 cm x 10 cm x 10 cm, tzv. cubesat, buchlovické společnosti BD SENSORS, jenž má za cíl podpořit radioamatérskou komunitu HAM službami a aktivitami a také ověřit nové technologie přímo ve vesmíru. Družici vynesla na oběžnou dráhu americká raketa Falcon 9 společnosti SpaceX Elona Muska z kosmodromu Cape Canaveral na Floridě. Start proběhl úspěšně, s družicí se již podařilo navázat spojení.

Ověření technologií v kosmickém prostoru

„Sekundárním cílem je ověření prototypu tlakoměrného zařízení a ověření funkčnosti této technologie v podmínkách otevřeného vesmíru. Bude ověřena funkce samotného měření, jeho proveditelnost a vhodnost pro použití v družicích v kosmických podmínkách,“ vysvětluje Marek Šimčák, ředitel Space divize BD SENSORS. „Druhou částí technologického experimentu je ověření využití superkapacitorů jako inovativního řešení pro ukládání elektrické energie v družicích. V budoucnu může banka superkapacitorů nahradit konvenční bateriové napájecí systémy. Jak satelit obíhá, je po část letu přivrácen ke Slunci a nabíjí se pomocí solárních panelů. Během letu ve stínu se energie z tohoto zdroje bude spotřebovávat,“ vysvětluje fungování banky superkapacitorů Radimír Vrba, ředitel vědeckého centra CEITEC VUT, které se na projektu BDSAT podílí.

Dalším přínosem projektu BDSAT, na kterém spolupracovali specialisté společnosti Spacemanic a vědci Vysokého učení technického v Brně, budou data a znalosti získané z oblasti vývoje samotného zařízení a z oblasti vývoje nanosatelitů. Ty představují velký technologický trend v současném světě kosmických aplikací.

Družice řízená z Brna

Stavba nanosatelitu BDSAT probíhala v čistých prostorech firmy BD SENSORS. „Společnost Spacemanic se pak podílela na celkové konstrukci nanosatelitu: od dodání palubního počítače přes primární zdroj napájení až po komunikační antény. Finální vložení do vystřelovací části satelitu se odehrálo díky kolegům z Exolaunch v Německu,“ dodává technický ředitel BD SENSORS Martin Šimoník.

Pozemní stanice, která bude z družice přijímat signál a bude ji na dálku řídit, se nachází v Laboratoři experimentálních družic na Ústavu radioelektroniky FEKT VUT. „Naše pracoviště dlouhodobě spolupracuje například s Americkou námořní akademií či AMSAT, což je celosvětová organizace radioamatérů. Momentálně máme ve vesmíru dvě další družice. V posledním roce jsme řídili také česko-slovensko-maďarsko-japonskou družici GRBAlpha,“ vyjmenovává zkušenosti týmu specialista na radiovou komunikaci Miroslav Kasal. 

Mise Transporter: Do vesmíru za rozumné peníze

Start moravského cubesatu je součástí mise Transporter-4, která má vynést na oběžnou dráhu řadu malých družic pro zákazníky z různých zemí světa. Mise je součástí programu Small Satellite Rideshare (SSR), který SpaceX vyhlásilo v srpnu 2019. Má umožnit malým zákazníkům dostat za rozumné peníze své družice na oběžnou dráhu. To je zjevně atraktivní i pro české kosmické hráče – předchozí česká družice VZLUSAT-2 startovala v lednu tohoto roku s misí Transporter-3, v červnu má zase na misi Transporter-5 startovat družice pražského planetária Planetum-1.

Hlavním nákladem tohoto startu nosné rakety Falcon 9 byla dlouho očekávaná německá hyperspektrální mise EnMAP, která se bude zabývat sběrem dat zejména pro sledování kvality povrchových vod.

Projekt nanosatelitu BDSAT je realizován za finanční podpory z prostředků státního rozpočtu prostřednictvím Ministerstva průmyslu a obchodu v programu TRIO.

Více informací naleznete na www.bdsat.cz a www.bdsensors.cz

V článku byly využity texty z tiskových zpráv od VUT v Brně a Kamila Mikety.

Fotografie: DRAHOSLAV RAMÍK a archiv BD SENSORS

Rubriky