Observatoř Euclid dorazila na místo startu

Sdílet:


Observatoř ESA Euclid bezpečně dokončila cestu přes oceán a 30. dubna dorazila do přístavu Port Canaveral na Floridě. Následně byla po silnici přesunuta do hangáru Astrotech poblíž mysu Canaveral.

Zde byl přepravní kontejner otevřený a observatoř Euclid se přemístila do čisté místnosti. V následujících měsících dojde k otestování subsystémů družice. Po závěrečných zkouškách ji čeká instalaci na nosnou raketu a start.

K vypuštění observatoře Euclid dojde pomocí nosiče Falcon 9 společnosti SpaceX nejdříve v červenci letošního roku. Vzletem bude zahájena 1,5 miliónu kilometrů dlouhá cesta do Lagrangeova bodu L2 v soustavě Slunce-Země. Odtud bude Euclid mapovat miliardy galaxií až do vzdálenosti 10 miliard světelných let. A to na více než třetině oblohy.

Mise Euclid má za cíl odhalit mystéria „temného“ vesmíru. Takto zlověstně pojmenovaná část všehomíra tvoří více než 95 procent hmoty a energie vesmíru.

Po staletí se astronomové snažili dozvědět co nejvíce o světelných zdrojích ve vesmíru: o planetách, hvězdách, galaxiích, plynu… Leč tyto objekty představují jen malý zlomek toho, z čeho se vesmír skládá.

Přibližně 95 procent vesmíru je tvořený neznámou „tmavou“ hmotou a energií. Vědci odhadují, že temná hmoty tvoří 25 procent vesmíru a temná energie 70 procent. Temná hmota a energie mají vliv na pohyby a rozmístění viditelných zdrojů, ale neemitují, neabsorbují nebo neodrážejí žádné světlo. Vědci tak dosud netuší, cože tyto entity vlastně představují. Pochopení jejich podstaty je proto jednou z největších výzev kosmologie a fyziky v dnešní době.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky