Odstartovala družice ESA AWS (Arctic Weather Satellite), která má vydláždit cestu pro možnou konstelaci satelitů. Ta by měla poskytovat častější data primárně pro krátkodobou přesnou předpověď počasí v arktických oblastech, ale obecně také pro celý svět.
Nová družice se vydala na oběžnou dráhu 16. srpna ve 20:56 h středoevropského času (11:56 h času místního) na palubě rakety SpaceX Falcon 9 ze základny Vandenberg SFB (Space Force Base) v Kalifornii. Byla integrována společností Exolaunch jako součást sdíleného letu Transporter-11, který obsahoval i další misi ESA Φsat-2.
Družice Arctic Weather Satellite se od nosiče oddělila kolem 23:30 h středoevropského času. Druhý den ve 3:06 h středoevropského času přijala pozemní stanice KSAT ve Svalbardu (Norsko) signál indikující, že je satelit bezpečně na oběžné dráze.
Manažer projektu arktického počasí v ESA Ville Kangas říká: „Nemůžeme být pyšnější: díky přístupu New Space trvalo pouhé tři roky vyvinout a postavit tuto novou meteorologickou družici, a to za zlomek ceny tradičních misí dálkového průzkumu Země.“
„Když je nyní bezpečně na oběžné dráze, tak družice Arctic Weather Satellite může předvést, kterak tento přístup společně s novou technologií, která bude sledovat profily vlhkosti a teploty, může být replikován při potenciální konstelaci podobných družic. Ty by mohly poskytovat nepřetržitý proud dat pro předpovědi počasí z krátkodobého hlediska pro Arktidu a jiné oblasti.“
Družice má hmotnost pouze 125 kg a měří 1,0 krát 5,3 krát 0,9 m. Arctic Weather Satellite je tak opravdu malá družice, ovšem s velkými ambicemi.
Družice nese devatenáctikanálový mikrovlnný radiometr, který bude za všech meteorologických podmínek schopen provádět měření vlhkosti a teploty atmosféry ve vysokém rozlišení.
Data o vlhkosti jsou mimořádně důležitá pro předpovídání počasí v oblasti Arktidy, protože obsah vodních par v atmosféře se v tomto regionu mění opravdu rychle.
Družice Arctic Weather Satellite je předchůdcem potenciální konstelace satelitů nazývaných EPS-Sterna. Ty by ESA postavila pro organizaci Eumetsat, pokud bude první prototyp Arctic Weather Satellite dobře fungovat.
Ředitelka programů dálkového průzkumu Země v ESA Simonetta Cheliová to komentuje: „Průkopnická družice bude demonstrovat, kterak dostupnost a četnější získávání dat může zlepšit předpověď počasí pro oblast Arktidy. Právě vzácnost dat z této oblasti představuje dlouhodobou výzvu.“
„Mise je důkazem našeho zájmu rychle a efektivně rozvíjet kosmické technologie, protože od zadání zakázky po její naplnění uplynulo pouze 36 měsíců.“
„Navíc se očekává, že mise vydláždí cestu konstelaci, která skrze lepší numerické modely a krátkodobou předpověď nabídne významné ekonomické přínosy pro Evropu.“
Arktické oblasti pociťují dopady klimatické krize mnohem více, než jiné oblasti světa. Navíc to, co se děje v Arktidě, nezůstává v Arktidě. Místní změny tak mají vliv na celý zemský systém.
Ačkoliv hlavním středem zájmu je Arktida, meteorologové budou moci potenciální konstelaci využít ke zlepšení předpovědi počasí globálně. Informace z družice Arctic Weather Satellite a konstelace EPS-Sterna také budou důležité pro výzkum změny klimatu.
Družice je řízena z operačního střediska KSAT v Tromsø (Norsko) společným týmem tvořeným specialisty KSAT, OHB a ESA. Následující dva měsíce budou věnovány jejímu oživení a přebírce.
Průmyslové konsorcium stojící za programem Arctic Weather Satellite vede firma OHB Sweden. Členy konsorcia je třeba Omnisys Sweden coby hlavní dodavatel mikrovlnného radiometru a Thales Alenia Space France jako hlavní dodavatel pozemního segmentu.
Celý průmyslový tým čítá 31 firem. Mezi nimi je 14 malých a středních podniků z dvanácti členských států ESA.
Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).