ESA podepsala kontrakt s norskou firmou Kongsberg Defence & Aerospace (KDA) na vývoj mise AOS-p (Arctic Ocean Surveillance precursor).
Ta by měla odstartovat v roce 2027, přičemž bude provádět sledování lodí. A to zvláště v arktických oblastech Norska (NAVAREA XIX). Získaná data pak má poskytovat uživatelům, kteří budou schopni monitorovat neautorizované rybolovné aktivity, asistovat při vyhledávacích a záchranných operacích (Search and Rescue, SAR) a provádět rutinní sledování jinak obtížně monitorovatelných oblastí norských vod.
Toto zlepšení námořního průzkumu a sledování lodí v Arktickém oceánu se zaměří na oblast pod norskou zodpovědností. Pro tuto zemi jde o kritické místo ekonomických aktivit a národní suverenity.
Sledování moří je důležité pro vytvoření udržitelného plánu pro budoucí námořní operace v arktických oblastech Norska. Souběžně s AOS-p je dnes ve fázi předběžného návrhu (fáze B2) další mise GSTP Element 3: Fly. Jde o demonstrační misi, kterou vede norská firma EIDEL. Obě mise jsou součástí programu ASP (Arctic Surveillance Program), který iniciovala Norská kosmická agentura (Norwegian Space Agency, NOSA).
Mise AOS jsou klíčovými prvky pro konsolidaci znalostí a vybudování kapacity v norském kosmickém průmyslu. Jejich cílem je podpora inovací, vytvoření kapacit a snížení rizika, stejně jako příprava na budoucí mise ESA a národní programy.
„GSTP poskytuje ten správný rámec pro mise AOS, když podporuje norský kosmický průmysl ve tvorbě kapacit. Mise AOS zajistí vedoucí pozici pro norské subjekty v příležitostech, které se objeví v budoucích programech ESA či v národních kosmických programech,“ vysvětluje programová zástupkyně pro GSTP Noelia Peinadová.
AOS-p dosáhla Fáze B1 už dříve v roce 2024, což znamená, že byla zvolena platforma, stejně jako partneři pro spolupráci. Nově podepsaný kontrakt GSTP pokrývá vývoj mise až do fáze E1, která obsahuje i start a úvodní operace na oběžné dráze (LEOP, Launch and Early Orbit Phase), stejně jako první demonstrační data. Ovšem vypuštění a pozemní segment bude dodaný norským průmyslem v rámci samostatných aktivit nezávislých na financování GSTP.
„Dvě mise AOS poskytnou skvělou příležitost k překlenutí mezery mezi stávajícími technologiemi a jejich úplnou demonstrací plus ověřením na oběžné dráze,“ konstatuje projektový manažer ESA pro mise AOS-p a AOS-D Nader Alagha.
Mise AOS-p zahájila svou definiční fázi v roce 2021 v rámci aktivity GSTP Building Blocks Framework. Vývoj pak pokračoval v rámci aktivity GSTP Element 3: Fly.
V rámci stejných aktivit GSTP byla nedávno dokončena iniciativa Norské kosmické agentury využívající umělou inteligenci ke zlepšení sledování nelegálních rybářských lodí.
AOS-p a AOS-D se připojí ke zbytku demonstrační flotily technologií GSTP Element 3 na oběžné dráze. K nim patří mise Proba-3, která bude zanedlouho vypuštěna, stejně jako chystaná sonda LUMIO (LUnar Meteoroid Impact Observer).
Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).