Core Competitiveness
Popis programu
Program ARTES Core Competiveness je základním pilířem celé programové rodiny ARTES a jeho úkolem je udržet a dlouhodobě rozvíjet konkurenceschopnost evropského průmyslu na světovém trhu družicových telekomunikací. Jeho obsahem je široká paleta aktivit od systémových studií a analýz, přes aktivity technologického vývoje po vývoj komerčních produktů a ukázkové demonstrace na oběžné dráze. Program je rozdělen do dvou částí:
Advanced Technology
V rámci subelementu Advanced Technology jsou realizovány aktivity s potenciálem dlouhodobého uplatnění v družicových telekomunikacích. Zejména se jedná o technologie a metody, které nejsou v současnosti v tomto odvětví běžně používané:
- technologické studie a vývoj družicové platformy vyjma procesu formální kvalifikace
- technologické studie a vývoj pozemního a uživatelského vybavení vyjma procesu industrializace
- technologické studie, návrh a demonstrace celého komunikačního systému včetně jeho kosmického, pozemního a uživatelského segmentu
Komunikačním systémem se zde rozumí systém v nejširším slova smyslu, může jít o jednosměrné či dvousměrné vysílání s fixovanými či pohyblivými pozemními terminály, s komunikací v rádiové části spektra či pomocí optického spojení, s družicemi na nízké, střední či geostacionární dráze.
Způsob zapojení:
Aktivity vycházejí z každoročně aktualizovaného pracovního plánu, jehož obsah vzniká na základě reakcí na vypisovaný Call for Ideas, a který je k dispozici na vyžádání u delegáta ČR do Programové rady ESA pro družicovou navigaci. Může jít o pokračování aktivit započatých v rámci programu TRP (Technology Research Programme) nebo v jiných elementech programu ARTES. Aktivity mohou být navržené na základě interních studií ESA nebo členskými státy. Projektový návrh pak vyžaduje autorizační dopis národní delegace a pro každou aktivitu bude udělen jen jeden kontrakt.
Výše podpory:
Aktivity jsou financovány ze 100 %.
Competitiveness & Growth
Obsah této části vychází z návrhů samotného průmyslu, případně z aktivit navržených ESA či národními delegacemi, u nichž bylo identifikováno jasné komerční uplatnění v družicových telekomunikacích. Může jít o aktivity navazující na jiné projekty z ostatních elementů ARTES, na projekty řešené v rámci národních programů a na výsledky akademického či průmyslového výzkumu. Výsledkem těchto projektů má být produkt připravený ke komerčnímu uplatnění. Aktivity se mají týkat následujících témat:
- zlepšení nebo vývoj družicové platformy, komponent a přístrojového vybavení včetně fáze kvalifikace
- zlepšení nebo vývoj pozemního a uživatelského vybavení včetně fáze industrializace
- vývoj a předvedení funkčnosti nových aplikací družicových telekomunikací
- studie, vývoj a ukázky družicových telekomunikačních systémů včetně kosmického, pozemního a uživatelského segmentu a aplikací
- letové příležitosti „Atlas“ včetně vývoje, výroby a integrace letového hardware, studií požadavků usazení zařízení na družici apod.
Způsob zapojení:
Aktivity v komponentě Competiveness & Growth budou vznikat na základě permanentně otevřené výzvy (Always Open Calls for Proposals), do které může průmysl a jiné instituce navrhovat projekty k realizaci. Projekty budou tedy vybírány bez veřejné soutěže s možností ČS na nich deklarovat zájem. Projekty mohou spadat do některých z následujících fází a před podáním vyžadují autorizační dopis národní delegace pro každou fázi projektu.
Výše podpory:
Uvedené procentuální hodnoty jsou horní hranicí povoleného financování, nikoli hodnotou danou paušálně. O skutečné výši financování rozhodne ESA a národní delegace.
Doba trvání:
- 2020 – 2022
Finanční příspěvek ČR:
- 7,1 MEUR (e.p. 2019)
Kontaktní osoba:
Josef Šobra (josef.sobra[at]mdcr.cz), delegát ČR v Programového výboru ESA pro družicovou telekomunikaci.
Web: