LEAP

Popis programu

První a zárověň poslední exploze Ariane 5 při jejím prvním letu 4. 6. 1994

Program Launchers Exploitation Accompaniment Programme (LEAP) – Ariane 6 Exploitation slouží k údržbě vybavení potřebného k udržení vypouštěcích systémů v bezpečném a provozuschopném stavu, to zahrnuje udržování kvalifikace všech součástí výroby, řešení nenadálých situací ve výrobě nebo zjištěných při letu a problémy firem se subdodávkami.

Státy do programu přispívají v poměru k obratu, který jejich firmy mají. Lze tedy říci, že státy podporují jen striktně své firmy (to není zcela přesné díky manipulaci s vahami geografické návratnosti, kdy některé aktivity se započítávají více než jiné a preferováno je takto pozemní vybavení s argumentem, že je sice potřebné, ale nikdo do něj nechce investovat, ale v principu to platí.

Způsob zapojení:

Z podstaty programu se do projektů zapojují téměř výhradně firmy, které participují na výrobě nosné rakety Ariane 6 a souvisejícího vybavení. Firmy jsou osloveny svými odběrateli nebo, pokud např. potřebují řešit problém vlastních dodavatelů nebo kvalifikace, mohou se obrátit na manažera programu, kterým je Ruedeger Albat (Ruedeger.Albat(at)esa.int) nebo delegáta ČR (ondrej.rohlik(at)mdcr.cz).

Výše podpory: aktivity jsou financovány ze 100 %.

  • 2020-2022

Finanční příspěvek ČR:

  • 0,15 MEUR (e.p. 2019)

Kontaktní osoba:

Ondřej Rohlík (ondrej.rohlik(at)mdcr.cz), delegát ČR v Programové radě pro kosmickou dopravu PB-STS (dříve PB-LAU)