Čtvrtá družice Spacebus Neo, která těží z programu ESA Neosat, se vydala do vesmíru na palubě druhé rakety Ariane 5 vypuštěné v roce 2022.
Komunikační družice o výšce 8,9 m, tedy jako třípatrová budova, bude zajišťovat vysokorychlostní připojení a konektivitu pro letadla napříč Evropou. A to pod hlavičkou svého operátora, kterým je společnost Eutelsat. Hmotnost satelitu byla 6525 kg, což představovalo 99 procent z vynášeného nákladu rakety Ariane 5 (6620 kg).
Družice plným jménem označovaná jako Eutelsat Konnect Very High Throughput Satellite se může pochlubit několika inovativními vlastnostmi vyvinutými společností Thales Alenia Space v rámci Partnerského programu ESA.
Ke startu Ariane 5 došlo 7. září ve 23:45 h středoevropského času (18:45 h času místního) z evropského kosmodromu v Kourou (Francouzská Guayana), přičemž družice byla navedena na subsynchronní přechodovou dráhu. Tato vysoce eliptická dráha, která satelit přivede v apogeu až na 60 tisíc kilometrů od Země, umožní následný přechod na dráhu geostacionární. To je kruhová dráha ve výšce 36 tisíc kilometrů nad rovníkem.
Po dosažení geostacionární oběžné dráhy bude družice – mimochodem, nejvyšší kdy vyrobená v Evropě – otestována před tím, než vstoupí do komerční služby.
Družice má nový výklopný a zaměřovací mechanismus antény, stejně jako celou řadu dalších inovativních vlastností. Mezi ně patří akumulátory nové generace nebo strukturální panely: to vše vyvinuté v rámci Partnerského projektu ESA.
Ředitelka telekomunikací a integrovaných aplikací v ESA Elodie Viauová k tomu doplňuje: „Jsem hrdá, že podporujeme evropský kosmický průmysl, aby přicházel s dalšími a dalšími inovacemi. A aby byl úspěšný na vysoce konkurenčním globálním telekomunikačním trhu. Investice do vesmíru vytváří pracovní místa a prosperitu na Zemi.“
Program ESA Neosat zahrnuje jak platformu Spacebus Neo (Thales Alenia Space), tak Eurostar Neo (Airbus). Zahrnuje vše počínaje vývojem až po ověření nové produktové řady družic na oběžné dráze. Tím umožňuje evropskému kosmickému průmyslu dodávat konkurenceschopné družice pro globální komunikační trh.
Dosud bylo objednáno šestnáct družic Neosat, což demonstruje vysokou ekonomickou návratnost Partnerských projektů ESA. Ty tak dávají základ dlouhodobě udržitelným systémům.
Neosat je součást programu ESA ARTES (Advanced Research in Telecommunications Systems) a je podporovaný francouzskou kosmickou agenturou CNES i britskou UKSA (United Kingdom Space Agency).
Vypuštění družice Eutelsat Konnect Very High Throughput Satellite bylo 114. misí rakety Ariane 5 od úvodního letu v roce 1996.
Ariane 5 má před sebou poslední tři lety před tím, než její nástupce (Ariane 6) převezme službu evropského těžkého nosiče.
Mezi posledními třemi starty bude vypuštění první z nové generace družic pro pokročilé služby předpovídání počasí z geostacionární oběžné dráhy. Jde o satelit MTG (Meteosat Third Generation) společně vyvinutý ESA a Eumetsatem.
A nakonec Ariane 5 vynese JUICE: vědeckou misi ESA mající za cíl prozkoumat Jupiter a jeho ledové měsíce s oceány. Startovací okno se otevírá v dubnu 2023. Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).