Raketa Spectrum odstartovala a zvládla první fázi letu

Sdílet:


V neděli 30. března uskutečnila evropská komerční raketa Spectrum vyvinutá a provozovaná firmou Isar Aerospace svůj první start z kosmodromu Andøya v Norsku. Letěla 30 sekund, bezpečně opustila prostor startovací rampy a prokázala, že je schopná jednoho z nejtěžších úkonů v kosmické dopravě: vzletu.

Raketa Spectrum společnosti Isar Aerospace má výšku 28 m, průměr 2 a deseti motory ve dvou stupních má být schopná vynášet až 1000 kg nákladu na nízkou oběžnou dráhu.

Let umožňuje inženýrům Isar Aerospace analyzovat všechna potřebná data, aby mohli vyladit raketu Spectrum na další let.

„Náš první testovací let naplnil všechna naše očekávání a představoval velký úspěch,“ uvedl ředitel Isar Aerospace Daniel Metzler. „Měli jsme čistý start, třicet sekund letu a navíc jsme ještě ověřili náš systém ukončení letu.“

„Zkušební let je přesně o tom: získat data, poučit se a vylepšit. Všechno, čeho dnes dosáhl Isar Aerospace, je pozoruhodné a jejich technici získali obrovské množství dat k analýze. Smekám před týmy, že se dostaly tak daleko a jsem si jistý, že již brzy uvidíme další nosič Spectrum na startovací rampě a připravující se na druhý zkušební let,“ uvedl generální ředitel ESA Josef Aschbacher.

„Testovací start přinesl cenná data a stal se kritickým prvním krokem na cestě k budoucím mezníkům: k analyzování, zjištění a zlepšování. Jsem si jistý, že se ISAR Aerospace vrátí brzy silnější než dosud,“ poznamenal ředitel ESA pro kosmickou dopravu Toni-Tolker Nielsen.

Isar Aerospace je v Německu založená firma, která vyrábí svoji nosnou raketu Spectrum ve špičkových výrobních zařízeních, kde si většinu komponent produkuje vlastními silami.

Společnost byla zpočátku podporována Podnikatelským inkubačním centrem ESA. Dnes ji podporují tři projekty spolufinancování ESA v rámci programu „Boost!“ Ten pomáhá komerčním iniciativám nabízejícím dopravní služby do kosmického prostoru, v něm a při návratu zpět na Zemi. ESA bude Isar Aerospace podporovat i při přípravách druhého zkušebního letu rakety Spectrum a rozšiřování výrobních zařízení v novém sídle společnosti v německém Vaterstettenu.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky